Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslanec parlamentu za stranu Kotlebovci – ¼udová strana Naše Slovensko Milan Mazurek (uprostred v popredí) počas rokovania pokračujúcej 6. schôdze Národnej rady SR o programovom vyhlásení vlády SR. Bratislava, 24. apríl 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Kancelária NR SR
31. júla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Kotlebovci aj Fico kritizujú predaj majetkového podielu vo Východoslovenskej energetike nemeckej spoločnosti

Získanie lukratívnych strategických podnikov naspäť do rúk štátu považujeme za jeden z kľúčových bodov dekolonizácie slovenského hospodárstva, bez ktorého nie je možný opätovný a najmä udržateľný rozvoj slovenskej ekonomiky. A práve teraz, počas krízy a všeobecného prepadu cien podnikov je ideálny čas realizovať takéto dlhodobo ziskové štátne investície,“ uviedol podpredseda strany Milan Uhrík.

Rozhodnutie ministra hospodárstva Richarda Sulíka označil za nezodpovedné a zradné. Slovensko ním podľa opozičnej strany vypustilo zo svojho dvora ďalšie „zlaté prasa“.

Divokí privatizéri

Sumu vyjednanú za prepustenie predkupného práva v sume 35 mil. eur. považujú kotlebovci za „smiešnu“ a pripomínajú, že zisk spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, a.s. dosiahol za posledných päť rokov 197 mil. eur, čo je v priemere takmer 40 mil. eur ročne.

Matovič a Sulík sa týmto krokom zaradili na zoznam politikov z éry divokých privatizérov, ktorý za pár eur od západných firiem neváhali zapredať celú našu vlasť,“ tvrdí Uhrík.

Výhody za neuplatnenie

Minister hospodárstva Richard Sulík vo štvrtok oznámil, že Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, a.s. Tie plánuje kúpiť koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody.

E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike, a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 mil. eur, ako aj ďalšie výhody, medzi inými napríklad predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.

Vlna kritiky

Tento krok už kritizoval bývalý minister hospodárstva Peter Žiga, podľa ktorého Slovensko stratilo významnú šancu konečne napraviť nevýhodnú privatizáciu Dzurindovej vlády a získať manažérsku kontrolu v monopolnej spoločnosti pre distribúciu elektriny na východnom Slovensku.

Odmietnutie predkupného práva sa nepozdáva ani bývalému premiérovi a predsedovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi.

Prekáža mu najmä skutočnosť, že spoločnosť E.ON získa dvojtretinovú kontrolu nad distribúciou elektrickej energie na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.