Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Košický viceprimátor Lazár s návrhom TEKO nesúhlasí

Za škandalózne označil na štvrtkovom brífingu viceprimátor Košíc Ladislav Lazár navrhované zvýšenie cien tepla zo strany spoločnosti Tepláreň Košice (TEKO) pre rok 2012. Uviedol, že podľa zverejnených informácií v médiách má ísť o zvýšenie takmer o tridsať percent. „Je to škandalózny návrh, ktorý nie je odôvodniteľný. Najväčšími odberateľmi tepla sú Košičania prostredníctvom mestského podniku, ktorí na to najviac doplatia. Budeme proti tomu protestovať a podnikneme všetky nielen právne, ale neštandardné kroky. Je to okrádanie občanov tohto mesta,“ vyhlásil viceprimátor Lazár.

Dodal, že za desať rokov sa nezvýšila cena tepla o toľko, ako narástla za posledný rok. „Prosím predsedníčku Fondu národného majetku, ktorý je stopercentným akcionárom TEKO, aby sem poslala kontrolu, aby preverila podozrenie, že tam zmizli dva milióny eur v priebehu februára a marca, pričom sa pripravuje nákup uhlia priamym zadaním, bez verejnej súťaže, a aby FNM dotiahol aj manažérske a kolektívne zmluvy, ktoré umožňujú manažérom odísť s mimoriadne vysokým odstupným,“ povedal Lazár s tým, že žiada aj vyvodenie patričných záverov.

Viceprimátor Lazár na štvrtkovom brífingu ďalej uviedol, že vedenie mesta súčasnému generálnemu riaditeľovi už neverí. „TEKO klamalo už v októbri, keď žiadalo o zvýšenie a tvrdilo, že sa zvýši cena o päť percent. Cena tepla v septembri bola 13,5 €/GJ , ich navrhovaná cena bola 15,3 €/GJ, čo je 13,3 percenta,“ povedal Lazár. Dodal, že keď to kritizoval, tak sa ho snažili zastrašovať, pričom je poslancom NR SR a viceprimátorom. „Zastrašovať sa nenechám a budem hájiť záujem občanov tohto mesta,“ povedal Lazár. Doplnil, že mesto napadlo návrh, v ktorom TEKO žiada navýšenie ceny tepla od októbra. „ÚRSO ich návrh neschválil dodnes. Jeden z dôvodov bol zrejme aj ten, že neboli splnené všetky podmienky pre zvýšenie ceny,“ uviedol Lazár.

Podľa Lazára vedenie TEKO nehospodári transparentne. Povedal, že TEKO ušetrilo elektronickou aukciou dva milióny eur, bez súťaže však ide teraz nakúpiť uhlie. „Na jar bolo v teplárni uhlie za približne milión eur, no tepláreň ho nespaľovala, ale spaľovala plyn, za čo Košičania zaplatili o približne milión eur viac, ako keby sa spálilo uhlie,“ povedal Lazár a doložil, že podľa jeho domnienky to uhlie „odkladali pre budúceho privatizéra“.

Tepláreň Košice vo svojom stanovisku potvrdila, že 31. októbra podala na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) cenový návrh týkajúci sa dodávok tepla pre rok 2012. „Spoločnosť o ňom bude informovať až po doručení rozhodnutia ÚRSO. Rozhodnutie ÚRSO stanovuje maximálnu cenu za dodávky tepla, ktorú Tepláreň Košice, a.s. nemusí v plnej miere uplatniť voči svojim zákazníkom. V súčasnosti sústredíme maximálne úsilie na dosiahnutie úspor tak, aby skutočné zvýšenie ceny tepla v roku 2012 bolo minimálne,“ uvádza sa ďalej v stanovisku TEKO.

Vedenie spoločnosti argumentuje aj tým, že tepláreň dodáva približne 72 % tepla mestskej spoločnosti Tepelné hospodárstvo s.r.o. Košice (TEHO). „Konečné ceny pre košické domácnosti stanovuje mestská spoločnosť TEHO, nie Tepláreň Košice, a.s. Prípadná nová cena za dodávky tepla pre košické domácnosti teda závisí od toho, či TEHO požiadalo ÚRSO o nový cenový návrh a následne či im ho ÚRSO schváli,“ konštatuje sa v stanovisku.

Podľa stanoviska TEKO najväčší vplyv na nový cenový návrh pre rok 2012 mali dve skutočnosti. Výrazný medziročný nárast cien uhlia – ceny uhlia nakupované pre rok 2012 vzrástli o takmer 40 %. Prebiehajúce rekonštrukcie kotlov PK3 a PK4, ktoré viedli spoločnosť k zmene pomeru čierneho energetického uhlia a zemného plynu v štruktúre používaných palivových zdrojov pre rok 2012. Oproti tohtoročnému pomeru 70 % uhlie a 30 % plyn sa v roku 2012 očakáva zmena na úrovni 55 % uhlie a 45 % plyn.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.