Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TEKO - ilustračná foto SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto z dňa otvorených dverí v TEKO - Teplárni Košice. Foto: SITA/Ivan Fleischer.
21. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Košičanov čaká zrejme zdražovanie tepla

Spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. čakajú v najbližších rokoch neodkladné investície v objeme 170 mil. eur. Peniaze bude potrebné investovať do roku 2015: „Najviac investičných prostriedkov v objeme 86 mil. eur pôjde na obnovu,“ povedal na stretnutí s novinármi na pôde inštitútu ESI šéf teplárenskej spoločnosti Miroslav Nosál.

Košických odberateľov tepla tak podľa neho čaká v budúcnosti zvyšovanie cien tepla. Okrem zvyšovania cien plynu a uhlia ho spôsobí aj potreba rozsiahlych investícií do podniku.

Do ekológie bude musieť podľa Nosála košická tepláreň investovať ďalších 50 mil. eur. Investície v objeme 14 mil. eur si vyžiadajú aj opravy a rekonštrukcie rozvodov tepla. Zvyšných 20 mil. eur investuje firma napríklad do zauhľovania, do úpravy chemickej vody a do ďalších zariadení, ktoré sú technicky potrebné pre chod spoločnosti.

Tepláreň Košice patrí k najväčším výrobcom a distribútorom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centrálneho zásobovania teplom na Slovensku. V Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov.

Ako palivo spoločnosť používa zemný plyn (v priemere cca 30 %) a čierne energetické uhlie (v priemere 70 %). Z celkového ročného odberu tepla tvoria 72 % domácnosti a 28 % ostatní odberatelia. Košickú tepláreň, ktorú v súčasnosti vlastní štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR, čaká privatizácia.

Text: SITA, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.