Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Electric power meter measuring power usage. Watt hour electric meter measurement tool at pole, outdoor electricity for use in home appliance monitor the home's electrical energy consumption.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. augusta 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Koronavírus ovplyvnil spotrebu energie, podľa predpokladov by mali Slováci spotrebovať menej elektriny

Krátkodobý výhľad spotreby elektriny je ovplyvnený očakávaným poklesom tvorby hrubého domáceho produktu v národnom hospodárstve vplyvom dopadov pandémie COVID-19,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva vo svoje pravidelnej správe o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny.

V budúcom roku by sa malo Slovensko vrátiť k postupnému nárastu spotreby elektriny. Ministerstvo odhaduje v budúcom roku spotrebu elektriny na úrovni zhruba 30 terawatthodín.

Následne by sme mali spotrebovať z roka na rok viac elektriny. O päť rokov by sa malo podľa odhadov spotrebovať necelých 33 terawatthodín elektrickej energie.

Menšia spotreba

V minulom roku sme taktiež spotrebovali menej elektriny ako rok predtým. Spotrebovali sme spomínaných 30,3 terawatthodín elektriny, čo je medziročne menej o 637 gigawatthodín, čiže menej o zhruba dve percentá.

Vo výrobe elektriny Slovensko zaznamenalo nárast o vyše 5 %, keď výrobcovia vyrobili 28,6 terawatthodín elektriny. „Zvýšenie objemu výroby je odrazom ekonomickej stratégie prevádzkovateľov výrobných zariadení na trhu s elektrickou energiou, technického stavu výrobných zariadení, ako aj pôsobenia klimatických a hydrologických podmienok,“ konštatovalo ministerstvo.

Najviac sa na Slovensku vlani vyrobilo elektriny v jadrových elektrárňach, ktoré dosiahli takmer 54-percentný podiel. Za nimi nasledujú fosílne zdroje (22 %), vodné elektrárne (16 %), obnoviteľné zdroje energií (6 %) a fotovoltické elektrárne (2 %).

Dovoz elektriny

Slovensko stále dováža elektrinu zo zahraničia. Podiel importu na celkovej spotrebe elektriny klesol na hodnotu 5,6 % (1 700 gigawatthodín).

Nerovnováha medzi cenou elektriny na trhu a výrobnými nákladmi zariadení na výrobu elektriny, ktorá sa premieta do výhodnejšieho nákupu elektriny v zahraničí, zostáva hlavným dôvodom zabezpečenia dodávok elektriny zo zahraničia,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Podľa predpokladov by sa malo na Slovensku koncom budúceho roka už viac elektriny vyrobiť ako spotrebovať. Prognóza ministerstva hovorí o tom, že o päť rokov spotrebujeme 23,6 terawatthodín elektriny, pričom vyrobíme vyše 36 terawatthodín.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.