Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pandémia koronavírusu znížila emisie o 6,4 %, SAPI však upozorňuje iba na krátkodobý jav
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
26. mája 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Koronavírus mal priaznivý vplyv na zníženie emisií, SAPI však upozorňuje iba na krátkodobý jav

Z dlhodobého hľadiska však o signifikantnom znížení hovoriť nemôžeme, zvlášť, keď mnohí odborníci očakávali výraznejší pokles. Spôsob, akým sme počas lockdownov dosiahli znižovanie emisií na globálnej úrovni však nie je udržateľný. Preto musíme rozvíjať nové spôsoby znižovania emisií, pričom obnoviteľné zdroje energie by mali patriť medzi kľúčové nástroje,“ myslí si SAPI.

Emisie sú dlhodobý problém, ktorý sa stáva z roka na rok akútnejším. Na dôsledky znečistenia ovzdušia zomiera ročne 4,2 milióna ľudí. V energetike môžeme podľa SAPI počet úmrtí porovnávať napríklad na jednu terawatthodinu vyrobenej energie.

Počet úmrtí spôsobených využívaním jednotlivých zdrojov energie súvisí z emisnou náročnosťou energetických zdrojov a so spôsobom výroby energie. Najhorší vplyv na ľudské zdravie majú fosílne zdroje, konkrétne uhlie a ropa. Treťou v poradí je biomasa, no tu je treba povedať aj to, že jej negatívny vplyv môže značne oscilovať v závislosti na druhu biomasy a na spôsobe výroby energie z tohto zdroja,“ upozorňuje koordinátorka SAPI pre politiku OZE Lucia Palmanová.

Obnoviteľné zdroje, ako je napríklad slnko, vietor, voda, či geotermálna energia a z pohľadu emisií aj jadro majú podľa nej na ľudské zdravie minimálne dopady.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.