Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia elektrina vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
19. mája 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Koronakríza prenos elektriny neovplyvnila, hlási Slovenská elektrizačná prenosová sústava

Z pohľadu riadenia v reálnom čase bola prevádzka elektrizačnej sústavy za uplynulé obdobie bez výraznejších problémov. Prevádzka sústavy bola štandardná,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) Norbert Deák.

Klesajúca spotreba

V prvom kalendárnom týždni marca tohto roka, kedy stálo Slovensko už pred blížiacou sa koronakrízou, ešte hrubá koncová spotreba elektriny na Slovensku vzrástla o 2,3 %. Podľa Deáka to bolo pravdepodobne ovplyvnené aj medziročným poklesom teploty o 2,3 Celziových stupňov.

V ďalších kalendárnych týždňoch už spotreba elektriny klesala. Medziročný pokles hrubej koncovej spotreby elektriny v mesiaci marec bol na úrovni približne 3,8 %, pri medziročne nižšej priemernej teplote o približne 1,2 Celziových stupňov.

Súvis s koronakrízou

V apríli zaznamenali energetici medziročný pokles spotreby elektriny na Slovensku o približne 12 %. Pokles spotreby elektriny pokračoval aj v máji.

Za obdobie od 1. do 12. mája evidujeme predbežne pokles hrubej koncovej spotreby elektriny na úrovni presahujúcej 14 %, čoho príčinou môže byť významne vyššia priemerná teplota o viac ako 3 Celziové stupne,“ konštatoval Deák s tým, že je vysoko pravdepodobné, že najvýraznejší vplyv na prepad hrubej koncovej spotreby elektriny mali opatrenia súvisiace s koronakrízou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.