Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Konzorcium Nabucco predložilo Azerbajdžanu ponuku na vývoz plynu

Konzorcium je jedným z troch uchádzačov, ktorí súperia o právo na vývoz plynu z Azerbajdžanu. Jeho menšími rivalmi sú Interconnector Turkey-Greece-Italy (ITGI) a Trans Adriatic Pipeline (TAP).

Dnes bol pritom posledný termín, kedy mohli uchádzači predložiť Azerbajdžanu technické a obchodné ponuky. Vláda v Baku by mala do konca tohto roka rozhodnúť, ktorý z projektov si vybrala.

„Sme presvedčení, že Nabucco ponúka najlepší spôsob transportu plynu z Azerbajdžanu do ďalších štátov,“ vyhlásil generálny riaditeľ konzorcia Reinhard Mitschek. „Nabucco je vlajkovou loďou Európy pre južný koridor. Je efektívny z hľadiska nákladov aj konkurencieschopný,“ dodal.

Pripomenul, že medzivládne dohody a podpora projektu Nabucco sú zárukou, že plynovod bude mať dostatok odberateľov.

Niektorí kritici totiž projektu vyčítajú, že jeho plánovaná kapacita 31 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne je príliš ambiciózna.

Konzorcium Nabucco združuje rakúsky koncern OMV, nemecký RWE, maďarský MOL, turecký Botas, BEH z Bulharska a rumunský Transgaz. V piatok 30. septembra nemecká firma Bayerngas oznámila, že sa chce tiež pridať ku konzorciu.

Nabucco má podporu Európskej únie, pretože zníži závislosť odberateľov na starom kontinente od dodávok plynu z Ruska.

Odhaduje sa, že nálezisko Šah-Deniz v Azerbajdžane ukrýva 1,2 bilióna m3 plynu, čo by pokrylo spotrebu v Európe na celé desaťročia.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.