Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys jadrova vyradovacia spolocnost.jpg
13
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.javys.sk
12. januára 2024 Jadrová energia od Energia.skSITA

Kontroly v spoločnosti JAVYS vykonávali aj inšpektori zo zahraničia, nedostatky nenašli

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) bola pod dohľadom dozorných orgánov a medzinárodných inštitúcií aj v roku 2023. „Inšpektori vykonali na pracoviskách JAVYS v minulom roku 50 inšpekcií. Zamerali sa na jadrovú bezpečnosť a dodržiavanie predpisov. Nedostatky nenašli,“ uviedla Miriam Žiaková, hovorkyňa spoločnosti JAVYS.

Z celkového počtu vykonaných inšpekcií urobil Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) 37 a 13 ich zrealizovali inšpektori medzinárodných organizácii MAAE a Euratom.

Zameranie kontrol

Kontroly Úradu jadrového dozoru (ÚJD) boli zamerané na dodržiavanie podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri vyraďovaní jadrových elektrární, pri dovoze rádioaktívnych odpadov, pri ukladaní rádioaktívnych odpadov na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach a pri preprave rádioaktívnych odpadov a jadrových materiálov.

Inšpektori medzinárodných organizácií preverovali najmä evidenciu a kontrolu jadrových materiálov v medzisklade vyhoretého jadrového paliva, ale preverili aj verifikáciu projektových údajov a postupu vyraďovania jadrových zariadení V1 a A1 v Jaslovských Bohuniciach.

Jadrová bezpečnosť

Výsledky inšpekcií potvrdzujú, že všetky jadrové zariadenia, ktoré spoločnosť JAVYS, a. s., prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce spĺňajú požiadavky legislatívy Slovenskej republiky, medzinárodnej legislatívy a dozorných orgánov pre jadrovú bezpečnosť a ich dôsledné dodržiavanie,“ uzavrela Miriam Žiaková.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.