Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. mája 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Konkurencia v južnom plynárenskom koridore narastá

Novú dohodu o konzorciu TAP podpísali predstavitelia plynárenských firiem 20. mája. Podľa Jochena Weisa, riaditeľa sekcie dodávky plynu v E.On. je „TAP najsľubnejšou trasou na transport zemného plynu do južnej a strednej Európy. V kontexte globalizácie plynárenského trhu, ktorý je poznačený veľkou neistotou je veľmi dôležité vytvárať nákladovo efektívne projekty“.

Realizácia projektu TAP sa odhaduje na približne 1,5 mld. eur a po dokončení by mohol Európe zabezpečiť ročne 10 – 20 mld. kubických metrov plynu. Plynovod o dĺžke 520 kilometrov spojí grécke mesto Thessaloniki a taliansky prístav Brindisi cez Albánsko a jadranské more. Do konzorcia je okrem E.On Ruhrgas zapojený aj nórsky Statoil a švajčiarsky EGL.

Južný koridor sa napĺňa viacerými projektmi, ktoré spája jeden hlavný cieľ a to diverzifikácia energetických dodávok smerom od Ruska. Okrem plánovaného plynovodu TAP sa v južnom koridore hovorí aj o plynovode ITGI a Poseidon. V prípade ITGI pôjde o prepojenie Turecka-Grécka-Talianska. Naopak Poseidon spojí grécky ostrov Korfu a už spomínaný Brindisi v Taliansku.

V neposlednom rade TAP vytvára konkurenciu aj pre plynovod Nabucco. Ten sa mal do prevádzky pôvodne spustiť už v roku 2014, v súčasnosti sa však hovorí o odklade štyroch rokov. Cez Nabucco Európa plánuje dovážať plyn z Kaukazu a Blízkeho východu s počiatočnou kapacitou 8 mld. kubických metrov. Prepravný objem sa má následne navýšiť až na 31 mld. kubických metrov. Oba plynovody počítajú s dodávkami plynu z azerbajdžanských nálezísk Šáh Deniz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.