Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
23. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Konferencia SPX: Systém zúčtovania odchýlok nie je dobrý

„Ako spoločnosť, ktorá dodáva elektrinu koncovým spotrebiteľom, máme problém s odchýlkou,“ povedal Arpád Tóth zo spoločnosti Východoslovenská energetika. V súčasnosti sú ceny také, že nevytvárajú priestor pre špekulácie a špekulatívne obchody. Preto sa VSE skôr uzatvára a chodí viac na trhy s menšou odchýlkou.

 „Kde sa pohne odchýlka, tam presne sme,“ doplnil Dušan Košecký zo ZSE Energia. Je to dôsledok rôznorodého správania sa odberateľov. „Občas sme obvinení, že špekulujeme s odchýlkou, čo nie je pravda“. Košecký si myslí, že pre ZSE Energia sú odchýlky drahé, ich cena sa stanovovala pri niekdajšej drahšej cene MWh elektriny. Preto firma očakáva, že ÚRSO výšku sankcie za odchýlku prehodnotí.

„Systém zúčtovania odchýlky, aký funguje na Slovensku, nie je dobrý,“ potvrdil Ján Pišta zo spoločnosti Stredoslovenská energetika. Firma platí za odchýlku veľa, čo je podľa jeho slov spôsobené vo veľkej miere najmä systémom, ktorý sa zakladá na 15-minútovom zúčtovacom intervale. Prechod z hodinového na 15-minútový systém zvýšil v simuláciách cenu za odchýlky až o 20 percent, vysvetlil. V konečnom dôsledku to pociťuje v koncovej cene spotrebiteľ.

SEPS: Vec má dve stránky

Vec treba rozdeliť na dva aspekty: cena odchýlky a systém. Systém je taký, že nemotivuje obchodníkov k špekulatívnych obchodom, čo je dobré, zdôraznil Jaroslav Kubinec zo spoločnosti SEPS, ktorá prevádzkuje prenosovú elektrizačnú sústavu. Pokiaľ ide o ceny, jeden z posledných návrhov SEPS-u voči regulačnému úradu ÚRSO bol, aby bola cena odchýlky viac symetrická. Začalo sa konanie a zmeny možno prídu od 1. júla 2011.

„Platí sa za to, že som netrafil; musím sa zlepšiť v triafaní alebo si nachystať peniaze,“ zhrnul princíp zodpovednosti za odchýlku Kubinec. K 15-minútovým intervalom doplnil, že ak by sa zrušili, znamenalo by to socializáciu obchodovania s elektrickou energiou, kedy by sa za odchýlky začali rozložene skladať v podstate všetci obchodníci.

Názory odzneli na Jarnej konferencii SPX, ktorá sa konala 19. – 20. mája 2011 v Starom Smokovci. Portál energia.sk bol tradične mediálnym partnerom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.