Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Koncom roka 2015 sa v SR odstavia tepelné bloky s kapacitou 900 MW

„Úbytok výkonu bude nahradený predovšetkým výkonom 3. a 4. bloku jadrovej Elektrárne Mochovce (EMO), novými zdrojmi na zemný plyn a obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE),“ konštatuje Ministerstvo hospodárstva SR v pravidelnej správe o výsledku monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny v SR.

Výstavba veľkých vodných elektrární sa v súčasnosti nerealizuje v dôsledku vysokej ekonomickej náročnosti a určitých regionálnych obmedzení. Projekt prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ s výkonom 600 MW zatiaľ nemá stanovený termín realizácie.

Tento zdroj s týždenným cyklom prečerpávania je schopný presúvať víkendovú „prebytkovú“ energiu z jadrových elektrární do obdobia špičkového zaťaženia v pracovných dňoch a je pritom aj optimálnym vyrovnávacím prvkom nárazovej výroby veterných a fotovoltických elektrární. Realizácia elektrárne bude závisieť najmä od vývoja prepojeného medzinárodného trhu s elektrinou.

„Rozhodujúci prírastok výkonov v jadrových elektrárňach do roku 2015 predstavuje dostavba EMO 3, 4. O realizácii nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice bude možné rozhodovať až na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti, ktorá sa v súčasnosti spracováva,“ zdôraznilo v správe MH SR.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.