Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Koncern Petrobras zaznamenal v 2. kvartáli prvú stratu za vyše 13 rokov

Pre energetický koncern je to prvá strata za posledných viac než 13 rokov. Pokles kurzu totiž zvýšil firme náklady na nákup zariadení a služieb v ropnom priemysle, ktoré sú denominované v dolároch.

Na porovnanie, za 1. štvrťrok tohto roka dosiahol Petrobras čistý zisk 9,2 miliardy realov a v 2. kvartáli 2011 okolo 10,9 miliardy realov. V dôsledku oslabenia kurzu meny tak zisk Petrobrasu za 1. polrok tohto roka klesol medziročne o 64 % z 21,9 miliardy na 7,9 miliardy realov.

Aj produkcia Petrobrasu medziročne klesla, a to o 1,1 %. Dôvodom bolo na jednej strane dočasné odstavenie niektorých ropných plošín v dôsledku údržby, ale aj pozastavenie produkcie z podmorského ropného ložiska Frade pri brazílskych brehoch americkou spoločnosťou Chevron, v ktorom má Petrobras menšinový podiel. Chevron pozastavil produkciu ropy z ložiska v marci po tom, ako bol v oblasti zaznamenaný únik ropy.

Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

(1 EUR = 2,5018 BRL)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.