Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Koncern Chevron má dočasný zákaz na ropný prieskum v Brazílii

„Firma musí viac dbať na bezpečnosť,“ oznámil tento týždeň úrad s tým, že práve jej „nedbanlivosť“ prispela k havárii, pri ktorej z vrtu uniklo do mora asi 3000 barelov ropy (1 barel = 159 litrov). Spoločnosť zároveň v týchto dňoch dostala pokutu 28 miliónov USD (21,17 milióna eur).

Aj keď únik ropy pri brehoch Brazílie je minimálny v porovnaní s katastrofou v Mexickom zálive z apríla 2010, keď vybuchla ropná plošina Deepwater Horizon využívaná britskou ropnou firmou BP (uniklo až takmer 5 miliónov barelov), opäť sa vynorili otázky okolo bezpečnosti ťažby z hlbinných podmorských ložísk. Brazília sa pritom spolieha na svoj ropný priemysel ako zdroj vysokých príjmov do štátneho rozpočtu a zahraničné ropné firmy potrebuje. Prieskum hlbinných ložísk v tejto krajine okrem Chevronu robia aj Statoil, Royal Dutch Shell či už spomínaná BP. Juhoamerický štát si od nich sľubuje, že mu pomôžu zvýšiť produkciu ropy v najbližších 10 rokoch na dvojnásobok.

Informovali o tom agentúra Bloomberg a server BBC.

(1 EUR = 1,3229 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.