Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BP-Deepwater Horizon
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Havária ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Foto: SITA/AP Photo/Gerald Herbert
5. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Koncern BP dosiahol zmieru s niektorými stranami

„Navrhnutá dohoda nezahŕňa žaloby proti BP, ktoré vznieslo americké ministerstvo spravodlivosti, alebo iné federálne úrady či štáty alebo miestne organizácie,“ uvádza BP vo svojom vyhlásení.

Pri výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v apríli 2010 v Mexickom zálive zahynulo jedenásť ľudí a do mora uniklo 800 miliónov litrov ropy. Únik bol najhorší v histórii USA a spôsobil obrovskú prírodnú katastrofu.

Proces s BP mal začať minulý pondelok (27.2.) v USA, kde mali určiť zodpovednosť spoločnosti BP za ropnú haváriu v Mexickom zálive. Bol však odložený o týždeň, aby strany mali dostatok času na mimosúdnu dohodu.

Zmierovacia dohoda znamená, že proces, ktorý by mal po odklade začať dnes, t. j. 5. marca, znovu odložia. Sudca Carl Barbier podľa agentúry AFP rozhodol o jeho odklade na neurčito. Chce totiž umožniť stranám „zvážiť znovu svoje postoje“. Navrhovaná dohoda bude predložená súdu na schválenie.

Denník Wall Street Journal napísal, že pri rokovaní o dohode medzi BP a advokátmi postihnutých ľudí a podnikov sa hovorilo o 14 miliardách dolárov. Vo fonde, ktorý vyčlenila BP v roku 2010 na odškodnenie obetí najväčšej ropnej havárie v USA, zostala ešte suma 20 miliárd dolárov.

BP vedie pre výbuch ropnej plošiny niekoľko právnych sporov so svojimi partnermi. Firma Cameron International, ktorá vyrobila poistný ventil pre vrt, nedávno súhlasila, že zaplatí BP odškodné 250 miliónov USD ako náklady spojené s únikom ropy po výbuchu. BP sa tiež súdi s firmou Transocen, majiteľom a prevádzkovateľom ropné plošiny Deepwater Horizon. BP podala aj sťažnosť na americký federálny súd na svojho dodávateľa firmu Halliburton poskytujúcu služby na ťažbu ropy a zemného plynu. Požaduje, aby zaplatila všetky náklady vzniknuté únikom ropy po výbuchu plošiny.

Súdne konanie so spoločnosťou BP má svojím rozsahom i obsahom patriť k najzložitejším v dejinách americkej justície. Obžalobe čelí okrem BP aj päť ďalších spoločností, ktoré sa na prevádzkovaní plošiny či na likvidácii havárie podieľali. Ako žalobca proti nim stojí americká federálna vláda, štáty Louisiana a Alabama.

Zdroj:ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.