Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Koncepciu baníctva má rezort hospodárstva pripraviť do 31. marca 2012

„V blízkom čase, do 31. marca budúceho roka, by sme mali pripraviť väčšie, koncepčnejšie materiály, ktoré budú hovoriť o možnostiach Slovenska – akým spôsobom postupovať pri útlme baníctva, ako znižovať jeho podporu,“ informoval dnes po rokovaní vládneho kabinetu Miškov.

Náklady na prevádzkovanie systému v rámci tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu pre výrobu elektriny z domáceho uhlia sa v roku 2011 pohybujú na úrovni 70 miliónov eur, konštatuje sa v dnes vládou schválenej Analýze fungovania štátnej podpory baníctva predloženej rezortom hospodárstva.

MH SR v analýze upozornilo, že „pokiaľ by prišlo k okamžitému útlmu uhoľného baníctva, tak najväčší dopad by bol na zamestnanosť“. Predpokladá sa priamy a nepriamy úbytok pracovných miest v rozsahu 10.000 až 12.000 zamestnancov, a to priamo v banských spoločnostiach a v Elektrárni Nováky (ENO) a nepriamo v naviazanom reťazci dodávateľov tovarov a služieb. Prehĺbila by sa závislosť SR od dovozu primárnych energetických surovín, potrebných pre prevádzku ENO, znížila by sa bezpečnosť dodávok energie, najmä elektriny a tepla v regióne, keďže by prestala výroba elektriny a tepla z domáceho zdroja.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.