Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lucia Žitňanská - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Lucia Žitňanská - Foto: energia.sk
22. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Konanie ÚRSO nie je signálom právnej istoty, upozorňuje Žitňanská

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v utorok poobede informoval, že opravené ceny elektriny, ktoré sú momentálne predmetom cenového konania, budú platiť od 1. januára 2017. Ukazovalo sa pritom, že nové ceny sa budú uplatňovať od 1. marca, čo pre Denník N potvrdil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Opozícia na to zareagovala kritikou. Do problému vstúpil premiér Robert Fico, ktorý vedeniu úradu tlmočil nesúhlas vládneho kabinetu s týmto stavom.

Retroaktívna platnosť cenových rozhodnutí ÚRSO ale môže predstavovať právny problém. Nateraz sa nedajú vylúčiť ani žaloby zo strany dodávateľov elektriny. „Nie, toto nie sú signály právnej istoty a pevne verím, že táto situácia bude veľmi rýchlo stabilizovaná pridaním nových právnych predpisov, aby všetci vedeli na čom sú,“ zhodnotila správanie ÚRSO ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Toto je podľa mňa situácia, kedy je potrebné nastaviť systém inak.“

Politika vs. právo

„Sú tu právoplatné cenové výmery, ktoré neboli zrušené a meniť ich možno len do budúcnosti,“ napísal v komentáripre náš portál advokát Rastislav Hanulák.

Koaliční partneri pritom postoj úradu privítali. Minister hospodárstva Peter Žiga ale tvrdí, že okrem politického tlaku vláda do rozhodovania ÚRSO nezasahuje. „My nemáme žiaden dosah na ÚRSO okrem toho, že ideme navrhnúť zmenu legislatívy,“ komentoval plán vlády, ktorá navrhne zmeny vo fungovaní úradu.

Oddeliť sa má napríklad funkcia predsedu ÚRSO od postu predsedu Regulačnej rady. Ministerstvo by vraj mohlo viac vstupovať aj do cenových konaní. „Pripravíme zákon tak, aby sme ako vláda vedeli aj počas cenového rozhodovania minimálne pripomienkovať cenové rozhodnutia a aby ten proces bol transparentný. To znamená, bude musieť  byť zverejňovaný,“ vysvetlil Žiga.

Lepšiu kontrolu ÚRSO má  zabezpečiť tvoriaci sa analytický odbor.

Znalecká dohra

Lucia Žitňanská sa tiež vyjadrila k informácii Denníka N, že ministerstvo spravodlivosti sa chystá preveriť znalcov, ktorí pracovali pre ÚRSO počas šéfovania Jozefa Holjenčíka. Regulátor vlani uskutočnil megakontrolu majetku distribučných firiem. Vláda mu na tento účel navýšila rozpočet o 1,8 mil. eur.  

Holjenčík je zároveň prezidentom Slovenskej komory znalcov. „My neriešime konflikt záujmov. My riešime, či boli znalecké posudky urobené v súlade so štandardmi a v súlade s právnymi predpismi a či aj odmeny boli vyčíslené v súlade s právnymi predpismi. To je to, na čo my sa môžeme pozrieť,“ uviedla.

Ak sa zistia pochybenia, ministerstvo môže v rámci svojich kompetencií konať. „Potom máme naše sankčné mechanizmy v rámci administratívneho konania.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.