Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kompresorova stanica Ivanka pri Nitre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kompresorová stanica v Ivanke pri Nitre (Foto: Michal Jesenič/energia.sk)
20. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kompresorová stanica v Ivanke pri Nitre

Spoločnosť eustream, a.s. prevádzkuje na Slovensku štyri kompresorové stanice. Nachádzajú sa v Ivanke pri Nitre, pri Veľkých Kapušanoch, pri Jablonove nad Turňou a pri Veľkých Zlievciach. Stanica vo Veľkých Kapušanoch je najväčšia v Európe. Ich spoločný inštalovaný výkon je viac ako 1 GW. Celková dĺžka plynovodných potrubí predstavuje 2.270 kilometrov. Kompresorové stanice sú od seba vzdialené zhruba 110 kilometrov. V súčasnosti (od 17. novembra 2010) postačuje prevádzka troch z nich. „Ak by sa prietok zvýšil, museli by sme naštartovať aj štvrtú kompresorovú stanicu,“ doplnil Ján Horňák, vedúci odboru riadenia a optimalizácie prepravy eustream, a.s.

Dispečing prepravnej siete v Nitre riadi od roku 1994 celú prepravnú sústavu Slovenska. „Pozostáva väčšinou zo štyroch alebo piatich paralelných línií, ktoré prepravujú plyn z Ukrajiny smerom do Rakúska a Českej republiky,“ vysvetľuje Horňák. „Technický dispečing dostane informáciu o požadovanom prietoku cez Veľké Kapušany, cez Lanžhot v Českej republike, cez Baumgarten v Rakúsku a takisto aj množstvo plynu, ktoré musíme prepustiť z prepravnej do distribučnej siete,“ uzavrel.

Inštalovaný výkon kompresorovej stanice v Ivanke pri Nitre je 224 MW. V štyroch halách kompresorovej stanice sa nachádzajú 6 MW stroje. Sústavou potrubí s priemerom 1200 a 1400 mm sa plyn privádza na filtre. Následne prebehne dvojstupňová filtrácia, ktorá plyn ošetrí od mechanických nečistôt a odstránia sa kvapalné zložky. Zemný plyn sa sústavou armatúr privádza do odstredivých kompresorov, kde sa plyn stláča a vychádza na výtlak cez chladiče plynu. Úlohou chladičov je zabezpečiť, aby sa plyn udržal v stanovenej teplote. Po skončení týchto procesov sa plyn presúva piatimi potrubiami do uzla v Plaveckom Petre, kde sa plynovod rozdeľuje na Českú republiku a Rakúsko.

Slovenská republika je najväčším prepravcom zemného plynu v rámci Európskej únie. „V tomto roku prepravíme 68 miliárd metrov kubických plynu, čo je zhruba desaťnásobok spotreby na Slovensku. Na budúci rok predpokladáme zhruba rovnaký objem,“ vyhlásil minulý štvrtok v Nitre (16. 12. 2010) Antoine Jourdain, predseda predstavenstva eustream, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.