Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kommersant: Na vojne s Iránom by Rusko zarobilo

Samotný fakt obnovenia dialógu s Teheránom nemôže slúžiť ako meradlo pokroku v urovnaní konfliktu, poznamenal denník k ceste delegácie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) do Iránu. Obidve strany sú totiž odhodlané využiť dialóg k protikladným cieľom. Západ potrebuje rokovanie k tomu, aby sa pokúsil presvedčiť Teherán zriecť sa obohacovania uránu. Irán hľadí na dialóg výlučne ako na možnosť medzinárodne legitimizovať svoj jadrový program. K ukončeniu obohacovania uránu Irán, spúšťajúci do prevádzky nové a nové jadrové zariadenia, nepristúpi. Ani pod hrozbou vojny.

Kto potom zarobí a kto prerobí na novom konflikte, ktorý sa stáva prakticky nevyhnutným?

Nech je to akokoľvek paradoxné, na vojenskom strete s Iránom silno prerobia tie štáty, ktoré sú na konflikt pripravené v najväčšej miere – Izrael, USA a ich európski spojenci. Naopak najväčšie dividendy získajú tí, ktorí momentálne vyzývajú vyhnúť sa konfliktu za akúkoľvek cenu. Vrátane ruského režimu.

Po prvé, svetové ceny ropy vyletia hore (ako sa už stalo v prípade Iraku) a zabezpečia príliv miliárd petrodolárov do ruského rozpočtu.

Po druhé, ukončenie iránskeho jadrového programu silami USA a ich spojencov zbaví Rusko hrozby, že sa neďaleko ruských hraníc objaví ďalšia jadrová mocnosť bez toho, aby Moskva za to musela zaplatiť obrovskými škodami na svojej povesti, ktoré ponesú „vojnoví štváči“.

Po tretie, vojna zvýši váhu Moskvy vo svete ako alternatívneho mocenského centra voči USA. Washington bude nútený omnoho viac sa starať o spoluprácu s Ruskom v Strednej Ázii a na Blízkom východe. Irán bude musieť zabudnúť na predchádzajúce krivdy, kvôli ktorým sa na Moskvu urážal.

A konečne, horúce udalosti na Blízkom východe budú nevyhnutne spojené s dianím na ruskej vnútropolitickej scéne a poskytnú stúpencom teórií o „svetovom policajtovi“ ďalšiu možnosť rečniť o pravej tvári USA a odstupňovať ich ruských lokajov.

Za takejto situácie prípadná nová mníchovská reč Vladimíra Putina bude môcť zaznieť ako aktuálna odpoveď na „výzvy doby“, píše denník s odkazom na ostrú kritiku USA v Putinovom prejave na bezpečnostnej konferencii v Mníchove v roku 2007, označovanú za počiatok „novej studenej vojny“.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.