Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2009 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Komisia vyzýva na investovanie do budúcnosti

Komisia vo svojom Návrhu o investovaní do vývoja nízkouhlíkových energetických technológií odhadla potrebu investovať ešte ďalších 50 miliárd eur. Táto investícia by zabezpečila výskum energetických technológií na nasledujúcich 10 rokov. V porovnaní so súčasnosťou by sa tak museli ročné investície takmer strojnásobiť z terajších 3 na 8 miliárd eur. Získané financie pripadnú na realizáciu Európskeho strategického plánu pre energetické technológie (SET). SET je technologickým pilierom EÚ v oblasti energetiky a klímy.

Komisia v spolupráci so zástupcami priemyslu a vedeckej obce pripravila detailné technologické plány so zreteľom na kľúčové nízkouhlíkové technológie. Rozdelené sú do niekoľkých oblastí: veterná a solárna energia, elektrické prenosové siete, zachytávanie a ukladanie uhlíka a jadrové štiepenie. Pre podporu rozširovania  technológií na trhu, zúčastnené strany navrhli aj novú iniciatívu pod názvom Inteligentné mestá. Týka sa najmä energetickej efektívnosti a bude sa môcť do nej zapojiť 30 miest.

Návrh získal podporu všetkých troch komisárov, ktorých sa téma energetiky, výskumu a financií týka. Komisár pre energetiku Andris Piebalgs, komisár pre vedu a výskum Janez Potočnik a komisár pre hospodárske a menové záležitosti, Joaquin Almunia jednohlasne podporili plánované investovanie do výskumu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.