Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2009 Jadrová energia od Energia.skSITA

Komisia môže vyjednávať o jadrovom partnerstve s Ruskom

Komisia je oprávnená vyjednávať o jadrovom partnerstve s Ruskom. Rozhodla o tom Rada. „Je to dôležitý krok, ktorý poskytne nový impulz vzťahom EÚ a Ruska v energetickom sektore. Dohoda by vytvorila stabilný právny rámec pre vlády ako aj priemyselných hráčov, mohla by tlmočiť mieru zabezpečenia a bezpečnostných štandardov všetkým stranám,“ prehlásil komisár pre energetiku EÚ Andris Piebalgs.

Rozširovanie EÚ spôsobilo z rokovania o rusko-európskom partnerstve nevyhnutnosť. Jadrová energia je významným komponentom energetickej skladby krajín EÚ. Podieľa sa na tvorbe takmer na 1/3 elektrickej energie Spoločenstva. Momentálne je v EÚ aktívnych 146 jadrových elektrární. V Rusku ich je v súčasnosti 40.

EÚ dodnes uzavrela zmluvy o jadrovej spolupráci so štyrmi hlavnými dodávateľmi jadrového materiálu (USA, Kanada, Austrália a Kazachstan). Dohoda existuje tiež s Čínou, ale týka sa len oblasti výskumu a rozvoja.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.