Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
cierne uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ wsilver (licencia Creative Commons)
21. júla 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Komisia chce zatvárať čiernouhoľné bane

Nekonkurencieschopné bane na čierne uhlie čaká v októbri 2014 ukončenie prevádzky, informuje portál EurActiv.com. Uhoľná baňa, ktorá nie je konkurencieschopná získa štátnu pomoc na prevádzku len v prípade, ak predstaví plán na ukončenie prevádzky do 15. októbra 2014. Ak baňa ostane otvorená aj po tomto termíne, bude musieť všetky dotácie vrátiť. V roku 2008 dotácie pre čiernouhoľný sektor v EÚ predstavovali 3,2 mld. eur.

„Spoločnosti musia byť životaschopné bez štátnych dotácií. Je to otázka férovosti voči konkurentom, ktorí riadia svoju prevádzku aj bez štátnej pomoci. A je to aj v záujme platcov daní a štátnych financií, ktoré sú značne obmedzené,“ uviedol komisár pre konkurenciu Joaquín Almunia. Nariadenie pochádza práve z jeho dielne, informuje EUobserver. Pôvodný návrh komisie hovoril o dotovaní baní až do roku 2023, proti čomu ostro vystupovali najmä environmentálne organizácie.

Nové nariadenie ovplyvní najmä Nemecko, Španielsko a Rumunsko. Čierne uhlie sa ťaží aj v Poľsku, Maďarsku a Česku. Štátne dotácie v týchto ale aj ďalších krajinách sa budú znižovať postupne, najmenej však o 33 % v priebehu 15 mesiacov, uvádza EUobserver. Čiernouhoľné bane zároveň nebudú môcť čerpať dotácie na investovanie alebo na sprístupňovanie nových nálezísk. Ušetrené dotácie sa presmerujú napríklad na odstránenie negatívnych vplyvov baní na životné prostredie, do obnoviteľných zdrojov alebo technológie zachytávania a uskladňovania CO2, píše EurActi.com.

Na Slovensku sa čierne uhlie neťaží v žiadnej oblasti. Na území Slovenska sa však nachádza viacero nálezísk hnedého uhlia a lignitu. Aj pre tie je vytvorené obdobné nariadenie, ktoré už dnes nepovoľuje štátne dotácie na riadenie prevádzky pokiaľ je baňa stratová.

Návrh komisie teraz postúpi na diskusiu do členských štátov a do Európskeho parlamentu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.