Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. marca 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Komisia chce spoločnú uhlíkovú daň

Európska komisia pripravuje návrh prvej priamej dane. „Zelené“ odvody sa týkajú benzínu, zemného plynu a svietiplynu. Uhlíková daň by sa podľa predstavy Šemetu vypočítala v závislosti od toho, ako škodlivé jednotlivé palivá sú. Tie ktoré produkujú najviac emisií sa zdania vyššie ako tie s nižším podielom na tvorbe emisií. V súčasnosti prebiehajú práce na vypracovaní posudku o vplyve zavedenia uhlíkovej dane. Návrh dane by mal uzrieť svetlo sveta v priebehu „niekoľkých mesiacov“.

Aj predchádzajúci komisár Laszlo Kovács sa pokúsil o vytvorenie legislatívy na podporu uhlíkovej dane v roku 2008. Jeho návrh bol však zamietnutý, pretože mnohí ho pokladali za príliš rozporuplný a nekonzistentný. Podľa zistení časopisu European Voice návrh legislatívy od Kovácsa by nastavil minimálnu spotrebnú daň vo výške 10 eur na jednu tonu CO2 emisií.

Uhlíkovú daň majú v súčasnosti už viaceré členské štáty napr. Švédsko, Dánsko alebo Fínsko. Najnovšie sa o podobnú legislatívu pokúsili aj francúzski politici, no najvyšší súd koncom minulého roka návrh zavrhol s odôvodnením, že predložený návrh je nespravodlivý a kontraproduktívny.

Je však veľmi pravdepodobné, že Šemeta so svojím návrhom narazí na odpor a nepochopenie v mnohých členských štátoch. Veľká Británia už teraz vyjadrila svoj nesúhlas s plánom. Britských spotrebiteľov by napríklad nová daň ročne vyšla približne 3,6 mld. libier. Podľa Británie ale aj ďalších členských štátov má daňová politika ostať v réžii národných vlád.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.