Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Komisár pre energetiku G. Oettinger požaduje jednotnú cenu za ruský plyn

Oettinger to povedal po stretnutí s poľským premiérom Donaldom Tuskom, ktorý podporuje myšlienku európskej energetickej únie a spoločného nákupu ruského plynu. Komisár sa pripravuje na rokovania s ukrajinskými a ruskými predstaviteľmi o bezpečnosti ruských dodávok plynu do Európy.

„Chceme jednotnú cenu plynu na spoločnom európskom trhu,“ povedal Oettinger na tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnil aj Tusk. Dodal, že členské štáty EÚ nebudú akceptovať princíp „rozdeľuj a panuj“, ktorý sa im snaží vnútiť Moskva.

Štáty únie aktuálne nakupujú od Ruska plyn na základe dvojstranných kontraktov a platia rozdielne ceny. Spoločný nákup plynu by zvýšil rokovaciu silu EÚ a viedol by k zníženiu ceny.

„Existujú veľké rozdiely v cenách plynu. Čím vyšší je podiel ruského plynu pri nákupoch a čím väčší monopol má Rusko pri dodávkach, tým sú ceny vyššie,“ uviedol Oettinger.

Podľa neho by mali existovať paneurópske siete na distribúciu plynu a elektriny, čo by viedlo k užšiemu prepojeniu elektrických sietí medzi krajinami a zvýšilo diverzifikáciu ich importov energií. Súčasťou tejto spoločnej infraštruktúry by mali byť aj Ukrajina, Gruzínsko a západný Balkán. „Chceme dokázať svoju solidaritu s Ukrajinou.“

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.