Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Komisár Lewandowski pripustil možnosť dodávok plynu pre Ukrajinu cez Slovensko

Komisár Lewandowski bol v Kyjeve súčasťou širšej delegácie EÚ, ktorú viedol eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle. Jej súčasťou boli aj vysokí predstavitelia viacerých generálnych riaditeľstiev Európskej komisie. Cieľom tejto misie bolo na základe rokovaní s prechodnou ukrajinskou vládou zamerať sa na niektoré špecifické prvky spolupráce Kyjeva s EÚ potom, ako predstavitelia únie podpísali politickú časť asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ.

„Dosiahli sme dohodu o možnosti poskytovať Ukrajine zemný plyn zo Slovenska a potom z Poľska a Maďarska,“ uviedol Lewandowski vo vyhlásení pre médiá po ukončení návštevy v Kyjeve.

Podľa komisára ide o prvú, ale veľmi dôležitú dohodu pre Ukrajinu z hľadiska jej energetickej bezpečnosti. Ukrajina dováža väčšinu zemného plynu z Ruska.

V rokoch 2006 a 2009 spory medzi Kyjevom a Moskvou spôsobili výpadky v dodávkach zemného plynu z Ruskej federácie do Európskej únie. Ruská spoločnosť Gazprom hrozí pozastavením dodávok plynu aj tohto roku, ak vláda v Kyjeve, ktorá čelí vážnym finančným problémom, nesplatí dlhy nahromadené počas posledných mesiacov.

Rusko a Ukrajina v súčasnosti rokujú o cenách plynu platných od 1. apríla, pričom ruské úrady oznámili, že majú v úmysle zrušiť doterajšie zľavy na plyn. Ukrajinská vláda už Moskvu varovala, že odmietne dovoz zemného plynu za nové, vyššie ceny.

Vláda v Kyjeve v stredu prijala drastické a nepopulárne rozhodnutie o zvýšení cien zemného plynu pre domácich spotrebiteľov, čo je jedna z podmienok, aby sa Ukrajina mohla uchádzať o finančnú pomoc z Medzinárodného menového fondu a predísť tak hroziacemu štátnemu bankrotu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.