Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie prenos modre pozadie - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
15. decembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Koľko investujú európski hráči do inovácií v elektroenergetike?

Výskum a inovácie sú často označované za hybné sily pokroku. Asociácia Eurelectric vo svojej novej publikácii poukazuje na to, že firmy pôsobiace v oblasti elektroenergetiky aj napriek zložitej hospodárskej situácii investujú do inovácií. Celkové výdavky trinástich najväčších európskych koncernov dosiahli vlani 1,4 miliardy eur, čo bolo o 7 % viac než rok predtým. Stále to však nedosiahlo úroveň z roku 2012.

Na základe údajov z výročných správ zostavil Eurelectric nasledujúci graf. Najviac inovatívne sa javia byť francúzske firmy.

Vysoké čiastky smerujú hlavne do rozvoja tzv. inteligentných sietí – takmer polovica investícií pochádza zo súkromného sektora. Ďalších 40 % nákladov takýchto projektov sa pokrylo z verejných financií – buď z rozpočtu EÚ (21 %) alebo národných pokladníc (19 %).

Inovácie sú jednou z piatich dimenzií energetickej únie EÚ, ktorá sa však v porovnaní s bezpečnosťou dodávok alebo dokončením vnútorného trhu s energiami často prehliada. Najväčší potenciál sa skrýva v technológiách a biznis modeloch pre zvyšovanie energetickej efektívnosti, ďalšie benefity možno očakávať z pohľadu posilnenia energetickej bezpečnosti, nižších systémových nákladov a vyššieho komfortu zákazníkov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.