Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zásobník Háje
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podzemný zásobník zemného plynu Háje (Česká republika). Foto: (c) Michal Hudec
11. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kogeneračné jednotky sú riešenie aj pre emisie

„Bohapusto rozvážate plyn, namiesto toho, aby ste ho kombinovali na výboru tepla,“ načrtol situáciu Jozef Kovačovič z Teplárenského združenia na Slovensku. Podľa neho by sa mal vyvinúť tlak, aby sa do energetických zákonov zaviedla povinnosť inštalácie kombinovanej produkcie energie od určitého megawattu inštalovaného výkonu zariadení.

„Nord Stream zoberie z tranzitu Slovenska 10 – 20 mld. kubíkov plynu, to znamená, že o tento tranzit prídeme. Tieto kubíky by sme mali namiesto prepravy využívať radšej na kombinovanú výrobu,“ myslí si Kovačovič. Pri dobrom nastavení kogenerácie vraj dokáže ušetriť až 40% energetických zdrojov. Energie sa využijú zmysluplne, dôjde k úspore finančných prostriedkov, no na musí existovať dobrá legislatíva.

Podľa Kovačoviča otázkou zostáva, ako podporiť kombinovanú výrobu: „Zákon 309/2009 netreba novelizovať, ale zrušiť, pretože v ňom chýba slovo podpora.  Mal by sa rozdeliť na dva, kde by svoje miesto našla fotovoltika, biomasa, voda, i geotermál na jednej strane a kogenerácia na druhej strane.“

Podľa Tomáša Cahu zo spoločnosti ČKD Praha zostáva otvorenou otázkou podpora technológií kogenerácií. Nedostatkom zákona je, že spomína rozvoj, ale spoločnosti sa zameriavajú aj na zvyšovanie objemu energií, to však nikto podľa neho nezohľadňuje.

„Na Slovensku niektoré veľké teplárenské spoločnosti riešia problematiku emisií tak, že namiesto toho, aby využili zemný plyn, prejdú na biomasu,“ doplnil Peter Muránsky z SPP. Súhlasil s ním Kovačovič, podľa ktorého je spaľovanie biomasy zbytočné. Mala by sa radšej využiť pri kombinovanej produkcii.

Tieto roky sú podľa neho v energetike prelomové: „Slovensko má extrémne dobré možnosti, sme najväčšia tranzitná ekonomika v Európe. Zemného plynu je dostatok, Slovensko využíva len 6 % kapacít. Určite však prídu nové technológie, ktoré umožnia využívať plyn efektívnejšie. Vývoj a výskum napreduje veľmi rýchlo, do 20 – 30 rokov by sme tu mohli mať nové technológie, no kým prídu, využívať by sme mali kombinovanú výrobu.“

Výkupné ceny energií z kogenerácie by sa mali podľa Kovačoviča upraviť. „Najlepšou reguláciou je Zákon o cenách, konkrétne paragraf o primeraných nákladoch a primeranom zisku,“ uzatvoril.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.