Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
radiator regulácia poúplatky
Foto: ilustračné, GettyImages
19. apríla 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Koaliční poslanci chcú meniť teplárenský zákon, nevoľníctvo sa však neruší

Sedem koaličných poslancov zo všetkých vládnych strán navrhuje do zákona zaradiť pojmy, ako zariadenie na rozvod tepla, odovzdávacia stanica tepla a odberné tepelné zariadenie.

Správna terminológia určujúca zákonné pojmy jednotlivých teplárenských zariadení slúžiacich na výrobu a rozvod tepla, ako na pripojenie koncového odberateľa k verejnému rozvodu predstavuje základ pre správne nastavenie pravidiel cenovej regulácie v tepelnej energetike,“ mysli si poslanci.

V praxi sa vyskytujú prípady vedúce k nežiaducemu navyšovaniu koncových cien tepla, a to pre takzvané reťazenia dodávateľov v reťazci dodávky tepla od výroby až po koncový odber.

Nové pojmy v zákone

Nové pojmy v zákone o tepelnej energetike by mali podľa poslancov pomôcť odstrániť aj znevýhodnenia individuálneho vykurovania oproti centralizovanému zásobovaniu teplom.

Rešpektuje sa pritom hľadisko ekonomicky udržateľnej prevádzky teplárenskej infraštruktúry,“ konštatovali poslanci.

Teplárenské nevoľníctvo

Ministerstvo hospodárstva SR už v minulom roku pripravilo novelu zákona o tepelnej energetike, ktorá by zrušila takzvané teplárenské nevoľníctvo.

Novelu zákona však v jeseni minulého roka stopol vtedajší premiér Igor Matovič. Ten pritom ešte ako opozičný politik viackrát kritizoval teplárenskú novelu, ktorá dala veľkým výrobcom tepla právo veta v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.

Žiaľ návrh sme napokon na žiadosť premiéra z “kilečka“ museli odstrániť,“ povedal v koncoročnom rozhovore pre portál vEnergetike.sk a agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Premiérova obava bola podľa Galeka postavená najmä na zvyšovaní cien tepla pre ostávajúcich zákazníkov existujúceho centrálneho zásobovania teplom (CZT).

Súčasť programového vyhlásenia

Zrušenie teplárenského nevoľníctva mali strany SaS aj OĽaNO vo svojich volebných programoch a je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Ministerstvo hospodárstva sa preto nevzdáva.

V rámci následných stretnutí bolo premiérovi predložených viacero porovnaní, čísel a vysvetlení, pričom táto téma bude ešte predmetom ďalších rokovaní,“ dodal Galek.

Na rýchle presadenie

Hneď po nástupe na ministerstvo hospodárstva nominanti SaS zahrnuli zrušenie teplárenského nevoľníctva aj do takzvaného “kilečka“. Teda súboru návrhov zákonov na rýchle presadenie.

Princíp podľa Galeka spočíval v odobraní práva veta záväzného stanoviska existujúcemu dodávateľovi tepla a presun tejto právomoci na obec. Tá by tak posúdila jednak súlad s územným plánom a tiež, či ide o účinné CZT.

Nepodarilo sa schváliť

Poslanci za OĽaNO a SaS vtedy ako ešte opoziční poslanci podali návrh na Ústavný súd SR, aby preskúmal ústavnosť zákona o tepelnej energetike po tom, ako sa opakovane nepodarilo v parlamente schváliť novelu tohto zákona.

Členovia zákonodarného orgánu ju odmietli už v prvom čítaní. Cieľom novely bolo “okresať“ postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.

Predkladatelia navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne. Ústavný súd v novembri minulého roka na neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že nevyhovie návrhu poslancov z októbra 2018.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.