Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Václav Klaus - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Český prezident Václav Klaus. Foto: TASR/AP Photo/Thierry Charlier
13. novembra 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Klaus podpísal zákon, ktorý ruší vyvlastňovanie kvôli ťažbe

Norma týkajúca sa vyvlastňovania kvôli stavbe ciest rozdeľuje proces na samotné vyvlastnenie a na náhradu za vyvlastňovanú nehnuteľnosť. Doteraz mal vyvlastňovaný istotu, že získa náhradu najmenej 420 českých korún za 1 m2. Novo by výška mala byť stanovená podľa skutočného stavu pozemku v čase jeho ocenenia pre vyvlastnenie.

Pred vyvlastnením bude môcť nový investor navrhnúť vlastníkovi pozemku cenu až o 100 % vyššiu proti jeho aktuálnej hodnote. Novela by tak mala zabrániť tomu, aby štát vykupoval pozemky za neprimerane vysoké ceny.

Ak vlastník pozemku podá námietku proti vyvlastneniu, bude mať odkladný účinok. Ak by ale namietal iba proti stanovenej cene, potom už odklad nebude. Proces stanovenia náhrady sa tak môže podľa ministra riešiť samostatne. Štát by mohol ročne touto zmenou zákona ušetriť miliardy korún.

Novelu, ktorá ruší možnosť vyvlastňovania nehnuteľností kvôli ťažbe nerastných surovín, označil minister priemyslu a obchodu Martin Kuba za medzikrok. Do konca roka predloží vláde vecný zámer rozsiahlejšej zmeny banského zákona, ktorý má zachovať vplyv štátu na ťažbu a využitie strategických surovín vrátane uhlia. Táto úprava má podľa ministra riešiť aj otázku prípadného vyvlastňovania.

Novelu odporúčal senátny hospodársky výbor zamietnuť, pretože podľa zástupcu Jiřího Bisa sa štát zbavuje možnosti využiť „v celospoločenskom verejnom záujme“ ložiská strategických surovín.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.