Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Václav Klaus - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Václav Klaus Foto: SITA/AP Photo/Ronald Zak
21. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Klaus otvoril pripojenie na plynovod Nord Stream

„Všetok plyn, ktorý prechádza stanicou, je momentálne z Ruska a smeruje ďalej do zahraničia, povedal manažér projektu plynovodu Pavel Nesládek.

Na túto stanicu nadviaže na budúci rok stavba vnútroštátneho plynovodu Gazela, ktorý spojí Krušné hory s Českým lesom a bude distribuovať najmä plyn do južnej časti Nemecka. Celková investícia sa má pohybovať okolo 10 mld. českých korún. Dôvodom výstavby je hlavne strach z politickej nestability Ukrajiny a Bieloruska, cez ktoré vedú existujúce tranzitné plynovody. „Plyn, ktorý  prechádza cez stanicu, smeruje do ďalších krajín. Časť sa spotrebuje v Nemecku,“ povedal Nesládek.

Plyn začal stanicou prúdiť začiatkom septembra, oficiálne otvorenie ale vykonal až prezident ČR. Aj napriek oficiálnemu otvoreniu stanice sa museli pozvaní hostia brodiť po štrku, pretože niektoré časti stavby sa stále dokončujú.  Avšak schopnosť zabezpečiť dodávky energií je podľa Klausa pre Česko veľmi dôležitá.

Kapacita stanice je zatiaľ 7,6 mld. m3 ročne a po dostavbe Gazely sa zdvihne na 33 mld. m3, čo predstavuje štvornásobok spotreby celej krajiny. „Znamená to zvýšenie bezpečnosti, ak by sa vyskytol nejaký problém na trase, plyn by prúdil aj do našej siete,“ povedal novinárom Jan Nehoda, konateľ investorskej spoločnosti Net4Gas, ktorá patrí do koncernu RWE.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.