Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Václav Klaus - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Václav Klaus Foto: SITA/AP Photo/Ronald Zak
8. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Klaus: Odklon Nemecka od jadra je iracionálny krok

Odklon Nemecka od využívania energie z jadra je nerozumný, myslí si Václav Klaus. „Toto rozhodnutie je celkom iracionálne,“ uviedol český prezident  pri otvorení Nemecko-českého hospodárskeho fóra v Hamburgu k zámeru nemeckej vlády vyradiť z prevádzky všetky jadrové elektrárne v krajine do roku 2022. „Nemci sú normálne racionálni ľudia, ale tomuto nerozumiem,“ dodal prezident a zdôraznil, že Česká republika sa chystá využívať jadrovú energiu aj naďalej.

„Ja to považujem za celkom nerozumný, populistický krok na nemeckej strane. Je to istá politická bezradnosť a to ma strašne hnevá,“ povedal Klaus.

Kabinet kancelárky Angely Merkelovej v pondelok (6.6.) schválil návrh novely zákona o jadrovej energii, ktorý počíta s tým, že sedem najstarších atómových reaktorov, dočasne odstavených v marci po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, sa už znova neuvedie do prevádzky. To sa takisto týka poruchového reaktora v Krümmeli, ktorý stojí už štyri roky. Zostávajúcich deväť jadrových zariadení sa bude postupne odpájať zo siete medzi rokmi 2015 a 2022. Namiesto nich chce Nemecko viac využívať energiu z obnoviteľných zdrojov, ktorej kapacity sa majú v nasledujúcich rokoch výrazne rozšíriť.

Premiér Petr Nečas pri nedávnej návšteve Drážďan uviedol, že podľa predbežných odhadov českej vlády odstavenie jadrových elektrární v Nemecku zvýši po roku 2022 cenu elektriny v Česku o 30 %. Takéto zdraženie by podľa neho však nastalo len v prípade, že by česká republika na krok Nemecka nijako nezareagovala, napríklad dostavbou jadrovej elektrárne Temelín.

„Ja obdivujem niektorých našich ekonómov a politikov, že presne vedia, koľko zastavenie jadrovej energetiky za desať rokov ovplyvní cenu v Českej republike. To ma ako ekonóma fascinuje, sú to géniovia,“ poznamenal k tomu dnes Klasu. Podľa neho dôsledky takéhoto rozhodnutia momentálne nikto nepozná a nemá zmysel o tom takto hovoriť.

Nemeckého odklonu od jadra, ktorý podporuje väčšina tamojšieho obyvateľstva, sa Klaus sa dotkol aj pri večernej prednáške o európskej integrácii. Prehlásil, že neverí „apoštolom, ktorí dnes bojujú proti jadrovej energii“. Za ich „údajne dobrými úmyslami“ sa podľa prezidenta často skrýva lobizmus výrobcov zdrojov alternatívnych energií.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.