Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klaus v OSN - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Český prezident Václav Klaus na pôde OSN. Foto: SITA/AP Photo/Mary Altaffer
26. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Klaus na pôde OSN: Jadro je stabilný a legitímny zdroj

Foto: SITA/AP Photo/Mary Altaffer

„Za Českú republiku hovorím, že to, čo sa stalo vo Fukušime, podľa nás v žiadnom prípade nespochybňuje argumenty pre jadrovú energetiku. Tieto argumenty sú silné, ekonomicky racionálne a presvedčivé, “ povedal český prezident. Podotkol zároveň, že marcové japonské udalosti boli vážnou prírodnou katastrofou, z ktorej sa treba poučiť.

Z jeho slov ale vyplynulo, že za takéto poučenie nepovažuje úplne opustenie energie z jadra. V Európe k takémuto kroku pristúpilo Nemecko, odkiaľ od tej doby zaznievajú hlasy, že by Česko malo nasledovať tamojší príklad a takisto postupne upustiť od jadrovej energie. Českí politici ale niečo také odmietajú. Naopak chystajú dostavbu temelínskej jadrovej elektrárne, ktorá by zvýšila českú nukleárnu kapacitu.

Klaus už skôr rozhodnutie Nemecka odstúpiť od jadra označil za iracionálny a populistický krok. „Nemci sú normálne racionálni ľudia, ale tomuto nerozumiem,“ uviedol prezident v júni v Hamburgu a zdôraznil, že Česká republika sa chystá naďalej využívať jadrovú energiu.

Nemecká vláda po havárii v japonskej atómovej elektrárni Fukušima nechala odstaviť sedem najstarších jadrových elektrární v krajine a poruchový blok v Krümmeli. Zostávajúcich deväť jadrových zariadení v Nemecku by mal postihnúť rovnaký osud v rokoch 2015 až 2022.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.