Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Kjótske ofsety CER na najnižšej historickej úrovni

Makro: Recesia sa skloňuje čoraz častejšie

Hospodársky rast v EU sa spomaľuje a stále viac sa hovorí o recesii. Nasvedčujú tomu aj ekonomické očakávania, ktoré sa medzi firmami z mesiaca na mesiac zhoršujú. Údaje za Nemecko zverejnené tento týždeň Centrom pre Európsky ekonomický výskum poukazujú na to, že ekonomický sentiment v najväčšej európskej ekonomike je na podobnej úrovni ako v roku 2008 a už 8. mesiac za sebou klesá.

Politicko-ekonomická situácia v Eurozóne výrazne znepokojuje finančné trhy. Chýbajúce promptné a rázne riešenie problémov zadĺžených ekonomík zatiaľ chýba. Avizovanie protikrízového plánu zo strany Francúzka a Nemecka, ktoré by malo byť načrtnuté na summite 23. októbra preto sľubuje, že európski lídri konečne prídu s komplexným riešením. Plán na odvrátenie krízy však bude musieť vziať do úvahy potrebu väčšej kapitalizácie európskych bánk, vylepšenie eurovalu a reálnejší prístup k riešeniu fiškálnych problémov Grécka. Cena však môže byť príliš vysoká hlavne pre krajiny, ktoré už teraz zápasia s veľkým verejným dlhom ako je Francúzsko či Taliansko.

Energetické trhy v znamení neistoty

Neistota ohľadom výsledkov blížiaceho sa summitu nepridáva na optimizme ani na energetických trhoch. Odsúhlasenie eurovalu na Slovensku síce v piatok prispelo k posilneniu cien európskych energetických komodít, ale optimizmus na trhu dlho neostal. Po zverejnení údajov o poklese ekonomického rastu Číny a po znížení ratingu Španielska komodity pokračovali v poklese. Spotový Brent klesol na $112.15 za barel, zatiaľ čo nemecká elektrina zaznamenala v utorok najnižšiu hodnotu za posledných 7 mesiacov. Cena britského plynu (first season NBP) poleskla na najnižšiu hodnotu od začiatku októbra, zatiaľ čo cena uhlia je na tohtoročnom minime. Dôvodom sú hlavne obavy zo slabnúceho dopytu zo strany Číny, ako aj s postupné zvyšovanie dodávok z Austrálie, ktorá sa vysporadúva s následkami záplav zo začiatku roka. Lacnejšie uhlie ako aj posilnenie eura voči doláru zlacňuje generovanie elektrickej energie z uhoľných elektrárni, čo sa však zatiaľ výrazne neprejavilo na dopyte a cenách emisií.

Emisné trhy s nižšími objemami

Vývoj na emisných trhoch sa niesol v znamení vyčkávania na výsledky summitu EU. Prejavilo sa to na objeme zobchodovaných povoleniek, keď za posledných päť dní bolo zobchodovaných približne 95 miliónov ton, čo je o takmer 26 miliónov ton menej ako v predchádzajúci týždeň. Cena future kontraktov EUA Dec11 sa z minulotýždňového maxima €10.91 postupne prepadla pod vplyvom negatívnych ekonomických správ na €9.98 v stredu 19.10, avšak počas posledných šesť dní sa EUA obchodovali v pásme €10.55-€10.05.

Výraznejší prepad však zaznamenali kjótske ofsety CER a emisné kvóty z Joint Implementation projektov. Ceny CER Dec11 klesli na historické minimum, keď sa v stredu obchodovali za €6.84. Tlak na cenu vyvolávajú najme rastúce objemy CER a ERU. Napriek tomu, že počas minulého týždňa bolo vydaných len 2.3 milióna CER a nízky bol aj celkový objem CER za október, počas letných mesiacov bolo vydaných takmer 100 miliónov CER. Ďalším faktorom poklesu ceny CER sú ERU. Napriek tomu, že ukrajinský emisný register bol zatvorený pre nezrovnalosti s predloženými dátami o emisiách za 2010, Ukrajina stihla vydať vyše 30 miliónov nových ERU. Rovnako Rusko oznámilo, že chce akcelerovať schvaľovanie ERU projektov. Minulý mesiac oznámilo zmenu procesu schvaľovania JI projektov, čo by podľa odhadov BNEF mohlo priniesť na trh ďalších 65 miliónov ERU.

Veľké objemy nových CER a ERU tlačia aj na ceny európskych emisných kvót EUA. Okrem toho ďalším cenovým šokom je zhoršujúca sa ekonomická situácia v EU, čo už pocítili niektoré odvetvia, ktoré sú súčasťou EU ETS. Údaje Eurostatu poukazujú nato, že cementárenský a oceliarsky priemysel už znamenali pokles dopytu po ich produktoch. So znižujúcim sa dopytom klesá aj ich výroba a tým sa ušetrí väčšie množstvo emisií, ktoré firmy môžu voľne predať na trhu. Väčší problém môže nastať v prípade, že členovia NAP siahnu po emisiách, ktoré si držia na nasledujúce obchodovateľné obdobie. To by mohlo znížiť ceny ešte výraznejšie. Podľa rôznych odhadov firmy majú približne 350-400 miliónov ton EUA odložených na obdobie, kedy si povolenky budú musieť nakupovať.

V kontexte súčasného trendu cien emisií sa preto špekuluje, že EIB by mohla predlžiť obdobie, počas ktorého by zobchodovala 300 miliónov EUA z NER o rok až dva. Aby podporila investície do CCS a zelených technológii podľa pôvodného plánu, ceny emisií budú musieť výraznejšie vzrásť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.