Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Katastrofa japonských jadrových elektrární nemá vplyv na plány Číny

Potvrdili sa tým informácie zo soboty (12.3.), že katastrofa japonských jadrových elektrární, ku ktorej došlo v piatok v dôsledku zemetrasenia a prílivovej vlny cunami, nebude mať nijaký vplyv na čínske zámery budovať silným tempom jadrové bloky.

Vláda však ubezpečila, že z pohromy v Japonsku „vyvodí ponaučenia“. Oznamovacie prostriedky citovali námestníka ministra životného prostredia Čang Li-ťüna, že Čína svoje rozhodnutie a plány rozvoja jadrovej energie nezmení.

Do roku 2015 sa majú začať budovať jadrové bloky s výkonom 40 gigawattov. Čína už prevádzkuje jadrové bloky s výkonom 10,8 gigawattu. O 10 rokov má dosiahnuť výkon reaktorov 86 gigawattov. V krajine je rozostavaných 25 jadrových blokov a 50 ďalších sa plánuje. V perspektíve by malo Číne dodávať svetlo a teplo ešte 70 reaktorov. Čína chce radikálne znížiť svoju závislosť vo výrobe elektrickej energie na uhlí a rope. Uhlie dosahuje na jej produkcii 66 %.

Za vládny návrh rozvoja jadrovej energetiky hlasovalo 2778 poslancov, 56 sa vyslovilo proti nemu a 38 sa zdržalo hlasovania.

V pláne sa uvádza, že objem skleníkových plynov na jeden jüan (0,11 eura) má do roku 2015 klesnúť v porovnaní s vlaňajškom o 17 %.

Informovala o tom agentúra DPA.

(1 EUR = 9,0051 CNY)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.