Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lng tanker 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Wolfiewolf (licencia Creative Commons)
7. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kaspický plyn potečie aj cez Maďarsko

K medzinárodnému plynárenskému projektu AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) sa pripojí Maďarsko. Jeho cieľom je dostať skvapalnený zemný plyn (LNG) z Azerbajdžanu do Rumunska. Podpisom zmluvy s Budapešťou sa kaspickému plynu viac otvoria dvere do Európy.

Účasť Maďarska v projekte je podľa rumunského prezidenta Traiana Basescu logickým krokom, informuje UPI. Do konca roka 2010 sa vzájomne prepoja maďarská a rumunská plynovodná sieť. Následným vytvorením spojenia s Rakúskom vznikne priestor na transport plynu z Kaspického regiónu aj do ostatných častí Európy.

Iniciátormi medzištátneho plynovodného prepojenia AGRI sú Azerbajdžan, Rumunsko a Gruzínsko. V máji 2010 podpísali zástupcovia štátov protokol o vytvorení spoločného konzorcia, dopĺňa agentúra News.am.

Podľa predbežných odhadov sa celkové náklady projektu odhadujú na 4 – 6 mld. eur. Zahŕňajú výstavbu siete pre prepravu plynu z Azerbajdžanu cez Gruzínsko do prístavu Kulevi, odkiaľ sa ako LNG bude prepravovať tankermi po Čiernom mori do Rumunska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.