Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kapacita zásobníkov plynu na Slovensku sa rozšíri

Do troch rokov by sa mala kapacita zásobníkov zemného plynu na Slovensku rozšíriť o 200 mil. m3. V súčasnosti sa v geologických formáciách v juhozápadnej časti krajiny dá skladovať 2,77 mld. m3 plynu. Pre potreby hospodárstva sa za normálnych okolností využíva kapacita cca 1,5 mld. m3.

Podzemné zásobníky plynu na Slovensku spravujú spoločnosti Nafta, a.s. Bratislava a Pozagas, a.s. Malacky. Spoločne dokážu klientom zabezpečiť maximálny denný ťažobný výkon 34 mil. m3 a maximálny denný vtlačný výkon 27 mil. m3.

Slovensko využíva tiež jeden zásobník na území susednej Českej republiky. Podzemnú geologickú formáciou v Dolných Bojanoviciach, ktorá disponuje kapacitou 0,57mld. m3, prevádzkuje spoločnosť SPP Bohemia, a.s. Praha. Tento zásobník je napojený na slovenskú plynárenskú sieť nezávisle od spojovacích technológií, ktoré využívajú Nafta a Pozagas.

Zásobníky zemného plynu sa používajú celoročne spravidla pre vyregulovanie tlaku v distribučnej sieti. Vykrývajú najmä denné špičkové odbery. Zásobníky sú tiež jedným z nástrojov bezpečenosti dodávok zemného plynu – počas plynovej krízy v januári 2009 sa z nich zásobovali zemným plynom domácnosti na Slovensku a čiastočne priemyselné prevádzky.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.