Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Johny Jupiter Photo (licencia Creative Commons)
28. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Kapacita veterných elektrární v EÚ dosiahla 100 GW

Inštalovaný výkon veterných elektrární v posledných rokoch podľa EWEA rástol zhruba o 10 GW ročne. Rovnakým tempom má rast pokračovať aj tento rok, výhľad na budúci rok je však neistý. „Je tu príliš politických neistôt,“ uviedol riaditeľ EWEA Christian Kjaer.

Odvetvie má teraz problémy, pretože banky skrátili splatnosť úverov a zvýšili náklady na úvery, dodal. K tomu sa pridáva európska dlhová kríza, ktorá priniesla výrazné škrty vládnych výdavkov a zmeny v politike financovania obnoviteľných zdrojov energie.

Prevažnú časť veterných elektrární tvoria elektrárne na pevnine. Podľa odhadov náklady na inštaláciu elektrárne na voľnom mori sa pohybujú okolo troch až štyroch miliónov eur za megawatt, v prípade elektrárne na pevnine je to 1,2 až 1,4 milióna eur, napísala agentúra Reuters.

EÚ si stanovila, že do roku 2020 má pätina energetickej spotreby pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.