Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Angela Merkelová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / World Economic Forum (licencia Creative Commons)
6. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Kancelárka rozhodla: Nemecko počíta s jadrom aj po roku 2021

Jadrové elektrárne v Nemecku zostanú v prevádzke aj po roku 2021, kedy sa mali pôvodne vypnúť. Vláda Angely Merkelovej o tom rozhodla počas víkendového rokovania. Životnosť siedmich, vybudovaných pred rokom 1980, sa predĺži o 8 rokov, desať novších zatvoria v roku 2035, informuje Deutsche Welle. Rozhodnutie potvrdili aj ministri životného prostredia a hospodárstva Norbert Roettgen a Rainer Bruederle.

Štyri spoločnosti spravujúce jadrové elektrárne; E.ON, RWE, EnBW Energie Bade-Wuerttemberg AG a Vattenfall AG, budú nasledujúcich 6 rokov odvádzať i daň z jadrového paliva vo výške 145 eur za gram plutónia alebo uránu. Štát na daniach vyberie ročne 2,3 mld. eur, uvádza Bloomberg.

Predĺženú životnosť chce Merkelová kompenzovať aj investovaním do obnoviteľných zdrojov. Každá jedna MWh energie vyjde jadrovú elektráreň na 9 eur. V rokoch 2011 a 2012 tak jadrový sektor podporí OZE sumou približne 300 mil. eur, neskôr do roku 2016 sumou 200 mil. ročne.

Jedným zo silných argumentov za predĺženie životnosti je pre kancelárku záruka prijateľnej ceny za elektrinu, pokiaľ neklesne cena elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Z OZE sa má do roku 2020 vyrábať 30 % elektriny. Jadro sa v súčasnosti podieľa na výrobe takmer štvrtinou. Ďalším cieľom Nemecka je zníženie tvorby emisií CO2 o 80 % v porovnaní s rokom 1990, čo sa podľa Merkelovej bez jadra nepodarí.

Víkendové rozhodnutie, ktoré sa má stať súčasťou národnej energetickej stratégie, musí ešte schváliť horná komora parlamentu, kde Merkelová po májových regionálnych voľbách stratila väčšinu. Vláda sa preto bude usilovať o prijatie zákonu bez hlasovania opozície.

Pozície

Je to určite dobrý výsledok, ktorý dáva hospodársky zmysel. Energia ostane aj naďalej dostupná a zároveň obnoviteľná energia dostane nové naštartovanie. Jadrová energia je premosťujúca technológia bez ktorej by to jednoducho nešlo. Klaus Breil, hovorca Slobodnej demokratická strana (FDP) pre oblasť energetiky.

Nemecká vláda bezdôvodne obnovuje jeden z najväčších sociálnych konfliktov v Nemecku. Sigmar Gabriel, líder opozičnej Sociálno-demokratickej strany (SPD).

Predĺženie životnosti jadrových elektrárni o 20 rokov by bolo podľa výskumného inštitútu EWI ekonomicky najvýhodnejšie riešenie, znížilo by náklady na výrobu elektriny aj mieru tvorby emisií CO2. Jürgen Grossmann, šéf nemeckej energetickej spoločnosti RWE.

Budúcnosť energetických dodávok je nepopierateľne v obnoviteľných zdrojoch. Jadrová energia v žiadnom prípade nie je odpoveďou na problémy súvisiace s klimatickými zmenami alebo redukciou CO2 emisií. Niki Berlakovich, rakúsky minister životného prostredia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.