Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Kancelárka Merkelová bránila predĺženie činnosti jadrových elektrární

Počas svojej návštevy v Lotyšsku povedala novinárom, že viac ako polovica z mimoriadneho zisku elektrárenských spoločností skončí v štátnej pokladnici. Daň by mala priniesť vláde v rokoch 2011 až 2016 asi 2,3 miliardy eur ročne. V tejto sume sú aj prostriedky, ktoré prevádzkovatelia jadrových blokov odvedú do fondu na podporu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Merkelovej vláda v nedeľu neskoro večer rozhodla, že jadrové bloky zostanú v prevádzke ešte ďalších 12 rokov po roku 2021. V ňom mal byť pôvodne odstavený v krajine aj posledný z nich.

Ústav pre aplikovanú ekológiu však vypočítal, že aj keď cena elektriny vzrastie len mierne, spoločnosti E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall, ktorá je nemeckou dcérou švédskej spoločnosti Vattenfall Europe, dosiahnu mimoriadny zisk 127 miliárd eur. Z nich však štát dostane len 30 miliárd eur a viac ako tri štvrtiny sumy posilní bilanciu energetických koncernov.

Merkelová a koncerny tieto výpočty odmietli.

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.