Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tornado - flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Počasie pred tornádom
19. decembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Kanadský vedec chce získavať elektrinu z umelých tornád

Michaud svoj projekt nazýva atmosférickým vírovým motorom. „Vír podobný tornádu vytvára postranný prívod teplého alebo vlhkého vzduchu do kruhovej arény. Vlhký vzduch potom pri stúpaní začne rotovať a vytvorí ukotvený konvektívny vír. Jeho prúdenie zachytávajú turbíny umiestnené na zemi po obvode arény. Zdrojom tepla môže byť slnečná energia, teplá voda alebo odpadové teplo,” uviedol vedec na svojej webovej stránke.

Thiel, ktorý je spoluzakladateľom internetového platobného systému Papal a investoval napríklad do sociálnej siete Facebook, poskytol kanadskému vedcovi okolo 350.000 tisíc dolárov. Urobil tak prostredníctvom programu svojej nadácie nazvaného Breakout Labs, ktorý sa zameriava na odvážane vedecké projekty.

Slovo odvážny je podľa Forbesu nepochybne jedným zo slov, ktorými sa dá Michaudov zámer popísať. Kanaďan tvrdí, že jedna elektráreň s priemerom 200 metrov by dokázala vytvoriť 200 megawattov čistej elektriny pri veľmi nízkych nákladoch.

Michaud uviedol, že v roku 2009 úspešne vyskúšal prototyp s priemerom štyri metre. Vďaka peniazom od Thiela chce teraz vybudovať v meste Samia v Ontariu zariadenia s dvojnásobným priemerom. S jeho pomocou sa chystá vytvoriť 40 metrov vysoký a 30 cm široký vír, ktorý bude poháňať malú turbínu.

„Energetický výkon rastie geometricky s veľkosťou. Komerčne tak zariadenie bude životaschopné až v roku 2015, keď postavíme štyridsaťmetrový prototyp,” uviedol Michaud.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.