Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Kampaň SSE e-jazda preverí schopnosti dvoch elektromobilov

Elektromobily bude zatiaľ SSE používať na napríklad na odpočty elektromerov či návštevy odberných miest. „Dôležitou súčasťou je možnosť dobiť automobily počas noci. Čiže, nie je potrebné budovanie výnimočných špeciálnych dobíjacích staníc. Naša spoločnosť chce ukázať, akým spôsobom je možná ochrana životného prostredia, keďže ide o spôsob dopravy, ktorý neprodukuje žiadne emisie. Ale taktiež nám ide o energetickú efektívnosť. Chceme primäť ľudí k tomu, aby redukovali spotrebu energií,“ skonštatoval generálny riaditeľ SSE, a.s. Pierre Chazerain.

Súčasťou projektu e-jazda je šesťtýždňové testovanie elektromobilov dvoma vodičmi. „Jedným z nich je tvár našej kampane, speváčka Zdenka Predná. Druhým môže byť ktokoľvek, kto sa zapojí do súťaže a vytvorí blog na tému: Prečo si chcem vyskúšať elektromobil. Na internetovej stránke www.e-jazda.sk poodhalia možnosti využitia elektromobilu v každodennom živote, jeho výhody, ale aj súčasné obmedzenia. A nielen v každodennom živote, ale tiež pri úlohách, ktoré budú obaja e-jazdci plniť,“ informoval riaditeľ divízie obchodu a služieb SSE, a.s. Szilárd Mangult.

Doplnil, že elektromobil má dojazd 150 kilometrov. „Ale myslím si, že reálne parametre závisia aj od spôsobu jazdy a spôsobu využívania vozidla. Kampaň v prvom rade zbiera skúsenosti od skutočných užívateľov a následne chceme predstaviť ďalšiu víziu rozvoja tejto technológie. Samozrejme to podporíme aj vybudovaním siete nabíjacích staníc po Slovensku,“ povedal Mangult.

Elektromobil, ktorého maximálna rýchlosť je 130 km/h sa podľa riaditeľa logistiky a správy majetku SSE Thomasa Fraisseho na plnú kapacitu nabije z klasickej elektrickej zásuvky za šesť hodín, vo verejných nabíjacích staniciach bude aj rýchle a extra rýchle nabíjanie. Na margo obstarávacej ceny poukázal na skutočnosť, že elektromobil má oproti klasickému autu o 500 konkrétnych súčiastok menej. „To znamená, že automaticky šetríte na servise, oleji. Druhým ukazovateľom je cena nákladov na tankovanie približne 0,012 eura na kilometer. Kompletné nabíjanie je približne za 3 eurá,“ dodal Fraisse.

SSE, a.s. dodáva energiu pre život a podnikanie takmer 712.000 zákazníkom na strednom Slovensku. Je členom skupiny Electricité de France.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.