Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

K prerušeniu dodávok tepla do vranovských mestských bytov nedôjde

Prevádzkovateľ tepelného hospodárstva, spoločnosť Bukóza Energo so sídlom v Hencovciach (okres Vranov nad Topľou), pohrozila mestu, že bude nútená pristúpiť k prerušeniu dodávok tepla do mestských bytov pre nezaplatené pohľadávky, ktoré eviduje voči MsBP.

Bukóza Energo spravuje od začiatku minulého roka mestské kotolne, tepelné rozvody a technológie na distribúciu tepla, ako i teplej úžitkovej vody, za ktoré má podľa zmluvného vzťahu odvádzať mestu nájomné. Dodávku tepla však fakturuje bytovému podniku, ktorý vyberá od užívateľov bytov za túto službu poplatky. MsBP sa však s odvádzaním týchto platieb v prospech Bukózy Energo v minulom roku neponáhľal a správca tepelného hospodárstva preto prestal platiť mestu nájomné. Riešením tohto problému sa stal nakoniec takzvaný trojzápočet schválený mestským zastupiteľstvom (MsZ) ešte v priebehu minulého roka, ktorý sa zrealizoval len nedávno, a to v januári 2011.

„V priebehu mesiaca január sme rokovali s Bukózou, bol dohodnutý trojzápočet medzi mestom, Bukózou a MsBP. Tento trojzápočet sme zrealizovali na výšku 165.000 eur a MsBP zároveň priebežne uhrádza svoje ďalšie záväzky voči Bukóze,“ informoval primátor Vranova Ján Ragan s tým, že všetky ďalšie faktúry správcu bytov sa budú v nasledujúcom období voči hencovskej spoločnosti uhrádzať pravidelne.

Podľa Raganových slov by vedenie Bukózy Energo uvítalo, ak by sa zmluva pre správu mestského tepelného hospodárstva v budúcnosti upravila. Spoločnosť z Hencoviec požaduje od mesta, aby s ňou uzavrela priamy zmluvný vzťah, čím by sa vyhla väzbám na MsBP. Chce si tým zabezpečiť vyššiu záruku pri odvádzaní platieb za dodané teplo.

Primátor chce o tomto návrhu rokovať s mestskými poslancami. „Toto je potrebné prerokovať v poslaneckých kluboch a v zastupiteľstve, pretože ide o výdavky, ktoré bude mať mesto a mesto tým pádom musí dostať do svojho rozpočtu aj príjmy, ktoré musíme dostať od MsBP,“ poznamenal. Situáciu by mohli navyše podľa jeho slov v budúcnosti skomplikovať problémy s neplatičmi.

Ragan vníma skupinu spoločností Bukóza ako strategického partnera mesta tak z pohľadu zamestnanosti v regióne, ako aj ďalších spoločných projektov. Jedným z nich by malo byť budovanie teplovodu z Hencoviec do Vranova, čo by pre samosprávu znamenalo prístup k lacnejšiemu zdroju tepla ako doteraz.

„K prerokovaným veciam sa vrátime o dva týždne, aby sme konkretizovali postup v prípade prívodu novej trasy teplovodu z Bukózy do mesta, ako aj konečné vyriešenie najhlavnejšieho problému, ktorým bol dlh MsBP voči Bukóze Energo,“ zhodnotil člen predstavenstva hencovskej spoločnosti Ján Iľko.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.