Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

K finálnej správe o záťažových testoch

Finálna správa potvrdila to, čo naznačili predbežné správy: Jadrové zdroje na Slovensku, ktoré sú v prevádzke alebo vo fáze výstavby, spĺňajú bezpečnostné požiadavky, ktoré sa na ne dnes kladú. Správa však tiež jedným dychom dodáva, že priestor pre zvýšenie bezpečnosti i tak existuje a preto navrhuje viacero konkrétnych opatrení, ktoré by sa mali v blízkej budúcnosti v elektrárňach realizovať.

Medzi časom sa už stihli ozvať protijadroví aktivisti z Greenpeace-u, ktorí zo svojho úprimného presvedčenia o apriórne nikdy nie bezpečnej jadrovej energetike a možno i v rámci akejsi povinnej jazdy vydali ústami Andrey Zlatňanskej vyhlásenie „o manipulácii verejnej mienky“. Podľa nej dokument hodnotí stav iba naoko a jeho hlavným cieľom je navodiť ilúziu o tom, že „na Slovensku je v jadrových elektrárňach všetko v 100-% poriadku“.

Treba však povedať, že finálna správa o záťažových testoch nikde neuvádza, že úroveň bezpečnosti dosahuje ideál. Na základe regionálnych charakteristík, meteorologických a technických modelov a historických dát vymenúva, čo elektrárni reálne hrozí a čo by sa v nej dialo, ak by prišlo k živelnej alebo inej katastrofe. Na základe toho vypočítava čas, ktorý dajú bezpečnostné systémy expertom na to, aby elektráreň stabilizovali. V nadväznosti na zistenia odporúča, čo treba v budúcnosti vykonať, aby sa spomenutý čas predĺžil a tiež aby sa elektráreň stala odolnejšia vo svetle „lekcií z Fukušimy“.

Čím teda finálna správa o záťažových testoch je? Určite nie je propagandou, ktorej cieľom je masírovať verejnú mienku a raziť dogmu o 100 %-ne ideálnom stave. Na druhej strane ale môže byť upokojením a potvrdením, že bezpečnosť patrí medzi priority prevádzkovateľov jadrových zdrojov.

Do tretice, rozhodne je verejne dostupným analytickým materiálom, ktorý plní tri funkcie: preveruje dodržiavanie existujúcich noriem bezpečnosti, pripomína, že prevádzkovatelia jadrových zdrojov sa musia vzájomne učiť zo svojich skúseností, a súčasne v jednotlivých kapitolách identifikuje opatrenia, ktorých vykonaním sa bezpečnosť jadrových zariadení ďalej posilní. Komplexne (a kriticky) pochopiť finálnu správu si však vyžaduje čítať i ďalej, než len po koniec „executive summary“, resp. prečítať si viac ako len tlačové vyhlásenie jadrového dozoru.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.