Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie veterná vietor energia dotacia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. decembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

K dotácii na veternú turbínu sa domácnosti zatiaľ nedostanú

Domácnosti sa zatiaľ nedostanú k dotácii na kúpu a inštaláciu veternej turbíny. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) síce v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam počíta s vydávaním poukážok aj na tento malý obnoviteľný zdroj energií (OZE), doteraz sa však do projektu neprihlásil so svojou veternou turbínou žiadny výrobca. Domácnosti pritom získajú dotáciu len na malé OZE, ktoré bude figurovať v zozname oprávnených zariadení.

Celkovo výrobcovia prihlásili do pokračovania projektu Zelená domácnostiam 3 215 zariadení. Na tieto zariadenia môžu dostať domácnosti poukážky, vďaka ktorým im bude preplatená kúpa a inštalácia malého OZE. Najviac si môžu domácnosti vyberať z tepelných čerpadiel, ktorých je zatiaľ registrovaných 2 647 druhov. Nasledujú fotovoltické panely (363), kotly na biomasu (138) a solárne panely (67).

Dotácie pre domácnosti

Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj. Domácnosti v rodinných domoch ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia. Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Podmienka na kúpu

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kilowatty (kW) s príspevkom 1 725 eur.

Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW za rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW. V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur.

Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2 300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1 500 eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.