Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Jutarnji List: Chorvátsko nemá možnosť odkúpiť podiel MOL v INA

V súvislosti s tým, že maďarská vláda vyzvala koncern MOL, aby prehodnotil svoje portfólio a pripravil predaj svojich akcií v chorvátskej spoločnosti INA, záhrebský denník poznamenal, že roky trvajúci spor sa tak dostal do nebezpečnej dimenzie.

„Je zrejmé, že z justičnej záležitosti sa stala dramatická medzištátna kauza. Maďarský premiér Viktor Orbán dal najavo, že záujmy MOL sú totožné s maďarskými národnými záujmami, preto aj vydanie šéfa MOL na trestné stíhanie do Chorvátska nie je problémom MOL, ale maďarského štátu,“ konštatoval denník.

Budapešť podľa Jutarnjiho Listu ukázala, že vzťahy výkonnej moci a justície vníma svojským spôsobom: „Orbán, ktorý si udržiava vplyv nad všetkými štátnymi orgánmi vrátane justície, si zrejme ťažko vie predstaviť, že jeho kolega Zoran Milanovič nemá a ani nechce mať vplyv na orgány súdnej moci.“

Súd v chorvátskom Záhrebe vydal medzinárodný zatykač 27. septembra. Vydať ho sa rozhodol potom, čo Hernádi neprišiel 25. septembra do Chorvátska na policajný výsluch. Chorvátska prokuratúra viackrát požiadala Maďarsko o možnosť vypočuť šéfa MOL. Chorvátska polícia v utorok (1. 10.) potvrdila, že Hernádiho na základe medzinárodného zatykača hľadá už aj Interpol.

MOL rozhodne poprel, že by komukoľvek zaplatil úplatok za to, aby v chorvátskej ropnej spoločnosti INA získal práva kontroly.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.