Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
juraj krajcar - zse
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Juraj Krajcár (šéf obchodu ZSE Energia). Foto: Michal Jesenič/energia.sk
19. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Juraj Krajcár: Zemný plyn dodávame už 40-tisíc odberateľom

Predseda predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár Foto:energia.sk

„Ja môžem spokojne konštatovať, že tento rok sme naše obchodné plány splnili a v niektorých oblastiach dokonca prekročili,“ zhodnotil Krajcár. V roku 2012 spoločnosť ZSE Energia vstúpila do segmentu dodávok zemného plynu. Na trhu s plynom sa jej po roku a pol podarilo úspešne etablovať a druhou komoditou v súčasnosti obsluhuje viac než 40-tisíc zákazníkov.

Uplynulých dvanásť mesiacov charakterizovalo znižovanie veľkoobchodných cien elektriny. „Na začiatku roka asi málokto predpokladal, že cena komodity bude na forwardovom trhu kontinuálne klesať a dosiahne svoje historické minimá. To je na jednej strane pozitívna správa pre zákazníka a na druhej strane to komplikuje život výrobcom elektriny,“ uviedol Krajcár.

Vývoj ceny zemného plynu považuje za stabilný. Z pohľadu obchodníka by však na trhu s plynom privítal väčšiu dynamiku. 

Energetický trh na Slovenku prešiel viacerými turbulentnými udalosťami. Okrem legislatívnych zmien to boli presuny v akcionárskych štruktúrach veľkých podnikov. Krajcár spomenul napríklad vstup Energetického a průmyslového holdingu (EPH) do spoločnosti Stredoslovenská energetika (SSE). Majiteľa zmenil aj alternatívny hráč Energetické centrum.

Šéf ZSE Energia považuje za pozitívne, že regulátor po prvýkrát rázne zakročil proti nekalým obchodným praktikám. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) udelil v máji pokutu spoločnosti Energetické centrum vo výške 1 milión eur. Alternatívny dodávateľ elektriny a plynu sa dopustil viacerých porušení zákona, najmä v spojitosti s neférovými praktikami v oblasti podomového predaja. Potrestaný subjekt mal tiež svojim zákazníkom účtovať vyššie ceny elektriny, než na aké mal právo na základe cenového rozhodnutia úradu. „Svojou výškou pokuta nemá obdobu ani v susednom Česku. Je to jednoznačný signál zo strany regulátora smerom k nekalým praktikám,“ dodal Krajcár.

V nadchádzajúcom roku chce ZSE Energia priniesť svojim zákazníkom vyšší komfort v oblasti zákazníckej obsluhy a rozšíriť doplnkové služby. Priestor na ďalší rozvoj vidí Krajcár v multikomoditnom biznise, ktorý je založený na komplexných službách v oblasti energetickej efektívnosti. Do budúcnosti nevylúčil ani možnosť rozšíriť portfólio služieb o oblasti, ktoré priamo nesúvisia s energetikou. Všetko bude podľa neho závisieť od požiadaviek trhu.

„Verím, že v ďalšom roku zmeny na trhu s energiou pomôžu zákazníkom dosiahnuť väčšiu finančnú istotu. Určite k tomu môže prispieť aj zníženie budúcoročných cien elektriny v priemere až o 17 %,“ uzavrel Krajcár.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.