Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

J&T posilňuje vplyv v Unipetrole

„Na trhu je jasne vidieť, že J&T Unipetrol nakupuje,“ povedal novinám Jan Tomaník z maklérskej firmy Wood & Co. Túto informáciu HN potvrdil aj nemenovaný zdroj z J&T a ďalší burzoví analytici. „Nečudoval by som sa, keby ich podiel prekročil 10 %,“ dodal Tomaník.

Oficiálne skupina J&T nechcela prostredníctvom svojho hovorcu Petra Málka situáciu komentovať. Vlani v septembri ale oznámila, že cez svoje dcérske firmy navýšila podiel v Unipetrole nad 7 %. Vlastníkom väčšinového podielu v českej firme je pritom poľský gigant PKN Orlen, ktorý má 63 % jej akcií.

Čo teda finančná skupina touto investíciou sleduje? Len ťažko môže totiž českú firmu ovládnuť. Podľa novín jednou z možností je, že J&T vidí v akciách petrochemickej firmy dobrú investičnú príležitosť. Akcie Unipetrolu totiž od začiatku roka vzrástli o 60 %.

„Bolo by ale naivné si myslieť, že J&T chce Unipetrol iba ako finančnú investíciu. Je možné, že plánuje zvýšiť svoj podiel tak, aby mala silné slovo na valnom zhromaždení a mohla robiť problémy. Potom sa bude snažiť svoj podiel v PKN odpredať,“ špekuluje Tomaník.

Existuje aj ďalší možný dôvod. Unipetrol totiž bude potrebovať modernizovať elektráreň v Litvínove a J&T by sa tak mohla k tejto zákazke dostať oveľa ľahšie.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.