Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
5. marca 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jozef Mišák: Jadrové elektrárne na Ukrajine fungujú štandardne

Politická nestabilita na Ukrajine zatiaľ nemá vplyv na bezpečnú prevádzku tamojších jadrových elektrární. V krajine sa nachádzajú 4 atómové elektrárne s celkovo 15 reaktormi, ktorých prevádzka prebieha štandardne alebo sú v režime plánovanej odstávky. „Žiadne mimoriadne situácie nie sú hlásené,“ potvrdil pre portál energia.sk Jozef Mišák, niekdajší predseda Úradu jadrového dozoru (ÚJD) a súčasný viceprezident českého Ústavu jadrového výskumu (ÚJV Řež).

Ako ďalej uviedol, informácie o prípadnej mimoriadnej situácii alebo ohrození bezpečnej prevádzky jadrových blokov na Ukrajine nevyplývajú ani z iných dostupných relevantných zdrojov. „Vo všeobecnosti bola bezpečnosť jadrových elektrární na Ukrajine potvrdená v rámci záťažových testov EÚ,“ doplnil Mišák s tým, že Kyjev sa do tejto previerky zapojil dobrovoľne ako nečlenský štát.

„V súčasnej dobe sa realizuje, podobne ako vo všetkých ostatných zúčastnených krajinách, tzv. národný akčný plán s cieľom ďalšieho zvýšenia bezpečnostných rezerv,“ dodal.

IAEA: Ukrajina zvyšuje ochranu reaktorov

Vyslanec IAEA v Kyjeve Ihor Prokopčuk dnes informoval predsedu IAEA Yukiya Amana, že Ukrajina zvýšila fyzickú ochranu tamojších atómových elektrární. Nelegálny vstup armády Ruskej federácie na ukrajinské územie podľa neho znamená hrozbu, že konflikt by mohol prerásť do ozbrojeného stretu, čo by mohlo mať vplyv i na zabezpečenie jadrovej infraštruktúry v krajine, píše Reuters.  V kuloároch sa hovorí, že IAEA sa bude otázkou bezpečnosti atómových elektrární na Ukrajine zaoberať už v pondelok na zasadnutí Rady guvernérov.

Členovia ukrajinského parlamentu začiatkom týždňa požadovali, aby sa tamojšie atómové elektrárne v záujme zvýšenia bezpečnosti dostali pod medzinárodný monitoring. V takomto riešení Jozef Mišák, ktorý v minulosti pracoval 7 rokov aj pre IAEA vo Viedni, nevidí žiadny prínos z pohľadu jadrovej bezpečnosti: „Podľa môjho názoru takýto monitoring nemôže žiadnym spôsobom efektívne prispieť k bezpečnosti a navyše by to zbytočne spochybnilo účinnosť nezávislého jadrového dozoru Ukrajiny. To ani nehovorím o zložitosti politického a organizačného zabezpečenia takejto akcie.“

Jadro a Ukrajina

V energetickom mixe Ukrajiny hrá jadro zásadnú úlohu. Vyrába sa z neho takmer polovica elektriny, ktorú krajina spotrebuje. Na Ukrajine sa nachádzajú 4 jadrové elektrárne s celkovo 15 blokmi, ktorých inštalovaný výkon predstavuje spolu 13.168 MW. Ich prevádzkovateľom je štátna spoločnosť Energoatom. Väzby Ukrajiny na Rusko sú preto citeľné aj v jadrovej energetike – dodávateľmi technológií sú ruské spoločnosti.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.