Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jozef holjenčík - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (predseda ÚRSO) Foto: Michal Jesenič/energia.sk
10. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Jozef Holjenčík: Plyn pre domácnosti by mohol v roku 2015 zlacnieť

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v súčasnosti analyzuje zmenu cien dodávky plynu pre zraniteľných odberateľov,“ vyhlásil vo štvrtok (9.10.) Jozef Holjenčík, predseda ÚRSO. Podľa jeho slov, priestor pre zníženie ceny plynu pre domácnosti v roku 2015 vytvára úprava dlhodobého kontraktu medzi Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) a ruským dodávateľom, spoločnosťou Gazprom Export. Okrem toho, k vytvoreniu priestoru prispieva aj vývoj veľkoobchodných cien komodity na spotových trhoch.

„Existuje tu priestor na zníženie regulovaných cien pre rok 2015, a to aj napriek neštandardnej situácii na Ukrajine,“ uviedol.

V kontexte posilnených právomocí regulačného úradu sa Holjenčík vo svojom príspevku dotkol aj problematiky tzv. SLA zmlúv, ktoré medzi sebou uzatvárajú na dodávku rôznych služieb firmy vytvárajúce vertikálne integrovaný podnik. Podľa legislatívy prijatej v lete 2012, ÚRSO takéto zmluvy musí schváliť, inak sú neplatné.

„ÚRSO dlhodobo upozorňoval na nie úplne správne nastavenie týchto zmlúv. Stalo sa, že niektoré takéto zmluvy boli aj neschválené,“ vyzdvihol šéf regulačného úradu. Doplnil, že výsledkom je zásadný pokles finančného objemu transakcií realizovaných na ich základe: „Klesol na 10 % oproti roku 2009.“ I náklady na služby poskytované v rámci vertikálne integrovaného podniku cez SLA zmluvy sa premietajú do oprávnených nákladov, od ktorých sa odvíjajú regulované ceny.

Podľa Holjenčíka je cieľom dosiahnutie stavu, aby regulované subjekty uzatvárali také SLA zmluvy, ktoré sú komerčne obhájiteľné.

Skladovanie plynu môže byť opäť regulované

Regulačný úrad sa tiež zamýšľa i nad opätovným zavedením cenovej regulácie pre služby skladovania plynu. „Do budúcnosti to nie je vylúčené,“ skonštatoval predseda. Akom ďalej dodal, dôvodom pre úvahu sú vyššie ceny skladovania plynu na Slovensku, než v okolitých krajinách. „Všetko záleží od toho, ako sa prevádzkovatelia zásobníkov popasujú so svojimi nákladmi a ako dopadne komunikácia s ÚRSO,“ zdôraznil Holjenčík.

Martin Bartošovič (Nafta, a.s.) v reakcii na úvahu o opätovnej regulácii cien skladovania plynu uviedol, že prevádzkovatelia zrušenie cenovej regulácii uvítali a v súčasnosti nevidia dôvod na jej opätovné zavedenie:  „Vývoj na trhu a vývoj počtu klientov naznačujú, že opätovné zavedenie cenovej regulácie by nebolo efektívne.“

Holjenčík tiež pripustil, že cenová regulácia skladovania plynu je výzvou pravdepodobne až pre nadchádzajúce regulačné obdobie (pozn.: to súčasné končí v roku 2016).

Regulačný úrad sa už v tomto období začína zaoberať otázkou vyhodnotenia a revízie súčasného regulačného obdobia, pričom výsledky by sa mali pretaviť do novej Regulačnej politiky. Tento dokument bude potrebné pripraviť do marca 2016. Predseda ÚRSO potvrdil, že aj počas budúceho obdobia sa bude opäť využívať metóda cenovej regulácie price-cap, teda regulovanie maximálnych cenových stropov.

Štandardy kvality predstaví ÚRSO do konca roka

Čo však chce regulátor predstaviť ešte do konca roka 2014, sú optimalizované štandardy kvality (a to tak, aby zohľadňovali meniace sa legislatívne prostredie). Regulácia kvality je tiež jednou z kompetencií, ktoré regulátorovi pribudli po prijatí novej energetickej legislatívy pred 2 rokmi. Od roku 2014 sú regulované subjekty povinné finančne kompenzovať svojich zákazníkov za nedodržanie štandardov.

V závere svojho príspevku predseda ÚRSO skonštatoval, že v ostatnom období sa spolupráca medzi úradom a plynárenským sektorom výrazne zlepšila, rovnako ako sa zlepšila i vzájomná komunikácia. K ostatným témam Jesennej konferencie SPNZ uviedol, že o dva týždne sa zúčastní investorskej konferencie v Baku, kde sa bude hovoriť aj o projekte severo-južného plynovodného prepojenia.

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík vystúpil na Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ), ktorá sa koná v dňoch 9. – 10. októbra 2014 v Hornom Smokovci.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.