Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jozef holjencik URSO - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (ÚRSO) Foto: SITA/Marián Peiger
10. novembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Jozef Holjenčík: Deregulácia dodávok energií pre domácnosti do roku 2016

Program druhého dňa konferencie Energofutura 2011 otvoril predseda Rady pre reguláciu a zastupujúci šéf ÚRSO Jozef Holjenčík. Novú regulačnú politiku pre roky 2012-2016 zhodnotil ako „vyváženú“. Podľa neho zohľadňuje požiadavky všetkých zúčastnených subjektov a zabezpečuje aj ochranu ohrozených skupín obyvateľstva. Ako dodal, dominantnou metódou pre ďalšie regulačné obdobie bude metóda cenového stropu – tzv. „price cap“.

„Budúcnosť v sektore energetiky a plynárenstva spočíva aj v tom, aby boli všetky záujmy vyvážené, a to nielen pre kontrolované subjekty,“ doplnil Holjenčík. Nová regulačná politika by mala priniesť zjednodušenie procesov pri zmene dodávateľa a implementácia 3. balíčka by mala pomôcť dosiahnuť dostatočnú liberalizáciu trhu v rámci SR, ako aj pri budovaní jednotného energetického trhu s elektrinou a plynom.

Deregulácia nie je na programe dňa

Deregulácia v sieťových odvetviach, najmä v dodávkach plynu a elektriny pre domácnosti, nie je podľa Holjenčíka otázkou najbližších mesiacov. Ako ďalej uviedol, v prípade prijatia vhodného legislatívneho rámca v primárnej legislatíve a dosiahnutia dostatočnej miery liberalizácie trhu je ÚRSO pripravený pristúpiť k cenovej deregulácii. Podmienkou je ale dostatočná rozvinutosť trhu. „Nie je to téma zajtrajška. Nebude to ani v roku 2013, ale treba postupne pripraviť podmienky, aby k tomu mohlo dôjsť v blízkej budúcnosti,” uviedol Holjenčík.

Návrh primárneho legislatívneho rámca pre dereguláciu je v rukách Ministerstva hospodárstva  SR, pripomenul regulátor. Regulačný úrad bude podľa neho v novom regulačnom  období vytvárať a pripravovať podmienky tak, aby mohlo k deregulácii prísť do konca roka 2016. 

Prepojenia denného trhu s elektrinou s Maďarskom

V oblasti elektroenergetiky stanovuje regulačný úrad cenu elektriny i naďalej na základe lipskej burzy EEX. Ako dodal Holjenčík, východisková cena pre rok 2012 sa stanovila na úroveň max. 62,8 EUR/MWh. Na trhu s elektrickou energiu môže prísť k zníženiu nákladov o príjmy z pokút za neoprávnené odbery, pripojovacie poplatky, prekročenie rezervovanej kapacity a ďalšie iné neplánované príjmy. Zmeniť by sa mali tiež tarify za prenos, zásadnejšie sa očakáva znižovanie poplatkov za systémové služby a pokrok sa očakáva i v téme poskytovania dát z distribučných spoločností.

Holjenčík pripomenul, že od septembra 2010 funguje prepojenie denného trhu s elektrinou medzi Českom a Slovensko. Do tohto mechanizmu má záujem vstúpiť aj Maďarsko. „Budeme pokračovať vo vytváraní spoločného trhu s elektrinou medzi Maďarskom, ČR a SR,“ doplnil. 

Budúcnosť tepelnej energetiky na Slovensku

Zmeny čakajú aj oblasť tepelnej energetiky, medzi inými možnosť vyúčtovania nákladov každoročne. „V tepelnej energetike dochádza k sústavnému zatepľovaniu, a preto bude možné meniť regulačný príkon v priebehu regulačného obdobia. Turbulentný vývoj na trhu si vyžaduje, aby dodávatelia mohli individuálne pristupovať k priemyselným odberateľom,“ objasnil šéf ÚRSO plánované zmeny, ktoré by mali zahŕňať aj aplikáciu jednej ceny tepla v meste.

Definovanie energetickej chudoby

V budúcnosti majú členské štáty povinnosť prijať primerané opatrenia na ochranu zraniteľných odberateľov. Regulačný úrad má podľa Hojenčíka v tejto oblasti jasnú predstavu, momentálne čaká na iniciatívu zo strany kompetentných orgánov. „Máme v tom jasno, vieme ako postupovať, len sa musíme zamerať na to, ako tieto opatrenia prijať do platnej legislatívy,“ uzavrel.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.