Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kerry Ashton - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Americký minister zahraničných vecí John Kerry šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová Foto: TASR/AP Photo/Jacquelyn Martin
4. apríla 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

John Kerry odsudzuje používanie energetiky ako politickej zbrane

Americký minister zahraničných vecí  John Kerry a šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová Foto: TASR/AP Photo/Jacquelyn Martin, Pool

Dodávky ropy a zemného plynu musia byť zabezpečené po celom svete, aby sa zabránilo ich použitiu ako politickej zbrane, informoval šéf americkej diplomacie na rokovaní v Bruseli. „Žiadna krajina by nemala využívať energiu, aby zmarila túžby ľudí…Nemôžeme dovoliť, aby sa používala ako politická zbraň a nástroj agresie,“ dodal podľa agentúry AFP.

Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom v utorok ohlásil zvýšenie ceny plynu pre Ukrajinu o viac než 40 %. Ukrajina už predtým informovala, že zvýši od mája  ceny zemného plynu pre domácnosti o viac než 50 %.

Kerry uviedol, že USA a EÚ sa budú usilovať o to, aby Ukrajina mohla získavať zemný plyn cez územie Poľska, Maďarska a Slovenska. Kyjev by zároveň mal znížiť dotácie na ceny plynu a umožniť väčšiu konkurenciu na trhu. Stať by sa tak malo v rámci plánu nedávno oznámenej  úverovej pomoci pre Ukrajinu od Medzinárodného menového fondu (MMF), uviedol minister.

Kerry upozornil aj na potrebu diverzifikovať energetické zdroje pre USA a EÚ. Obidve strany údajne pracujú na zabezpečení ďalších dodávok plynu z Ázie do Európy cez územie Turecka a Azerbajdžanu v snahe vyhnúť sa ruskému územiu. Podľa AFP minister spomenul aj možnosť vývozu amerického bridlicového plynu do Európy a otázku vybudovania terminálov pre skvapalnený zemný plyn (LNG) na európskom území. „Musíme všetci konať tak, aby sme neboli závislí len na jednom zdroji energie,“ uviedol Kerry v sídle Európskej únie, ktoré pred týždňom navštívil americký prezident Barack Obama.

Americký minister zahraničných vecí  John Kerry, šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová, námestník amerického ministra pre energetiku Dan Poneman a komisár EÚ pre energiu Günther Oettinger Foto: TASR/AP Photo/Jacquelyn Martin, Pool

Nedávne udalosti na Ukrajine, kde bol po masových protestoch zosadený prezident Viktor Janukovyč a Rusko navzdory kritike Západu anektovalo ukrajinský Krym, vyvolali v Európe obavy o budúcnosť dodávok ruského plynu. „Vývoj na Ukrajine…poukazuje na nutnosť posilniť energetickú bezpečnosť v Európe,“ píše sa v spoločnom prehlásení z rokovania Energetickej rady, podľa ktorej musia byť energetické vzťahy s Ruskom postavené na „vzájomnosti, transparentnosti a nediskriminácii“.

Ruský Gazprom medzitým podľa agentúry Reuters informoval, že jeho šéf Alexej Miller sa v Bruseli stretol s európskym komisárom pre energetiku Güntherem Oettingerem a s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterem Steinmeierem. Rokovali údajne o mnohých „otázkach bilaterálnej spolupráce“ a vyjadrili záujem zachovať „vzájomne prospešné vzťahy“.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.